آبخیزداری و احیای قنوات؛ طرح ویژه دولت سیزدهم در بخش کشاورزی

0

به گزارش گزاری مهر به نقل از مؤسسه جهاد توسعه، عملیات اجرایی این طرح در هفته بسیج سال ۱۴۰۲ آغاز شده است و در این راستا، نشستی به منظور بررسی روند پیشرفت این طرح با حضور غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، جمال‌الدین آبرومند دبیر قرارگاه امام حسن‌مجتبی (ع)، عباسعلی نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، صفدر نیازی معاون آب و خاک ، محمدهادی حاج‌محمد مدیرعامل مؤسسه جهاد توسعه و محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی برگزار شد.

در این نشست که فرماندهان سپاه و رده‌های استانی بسیج سازندگی، سازمان جهاد و اداره کل منابع طبیعی استان‌ها به صورت ویدئوکنفرانسی شرکت کردند، روند پیشرفت و مشکلات طرح مورد بررسی قرار گرفت و فرماندهان سپاه‌های استانی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی در حوزه آبخیزداری و آب کشاورزی گزارش دادند.

در این نشست، مدیرعامل مؤسسه جهاد توسعه با اشاره به این که اجرای «طرح آبخیز تا جالیز» و احیای قنوات به این حجم در کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: برای اجرای طرح نیاز است استان‌ها فعالیت و همکاری بیشتری داشته باشند.

محمدهادی حاج‌محمد با بیان این که برای مدیریت طرح سامانه‌ای پیش‌بینی شده است که در حال تدوین شد، افزود: مدیریت طرح و ارائه گزارش‌ها و بارگذاری مستندات در سامانه با همکاری استان‌ها، باعث تسریع در روند اجرایی پروژه‌ها می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست، از تلاش‌های مؤسسه جهاد توسعه برای تأمین اعتبارات طرح قدردانی کرد و گفت: این طرح یکی از بزرگترین طرح‌های آبخیزداری در کشور است که با همت بسیج و سپاه اجرا می‌شود.

صفدر نیازی شهرکی از فرماندهان سپاه‌های استانی خواست تا طرح را منوط به تأمین اعتبار نکنند و با اعتماد به نفس، ایثار و فداکاری به اجرای طرح بپردازند.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز ضمن اشاره به اهمیت طرح آبخیزداری در کشور، طرح کاشت یک میلیارد را جز عملیات بیولوژیک آبخیزداری دانست و بر مشارکت بسیج در این طرح عظیم تاکید کرد.

عباسعلی نوبخت افزود: این طرح باعث افزایش سرسبزی و تنوع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور می‌شود و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

در ادامه این نشست، فرمانده سازمان بسیج مستضعفین با تاکید بر اهمیت آبخیزداری در تأمین آب شرب و کشاورزی پایدار، از همکاری و هماهنگی بسیج، سپاه، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در اجرای این طرح قدردانی کرد.

غلامرضا سلیمانی از فرماندهان سپاه‌های استانی خواست تا با استفاده از ظرفیت بسیج و گروه‌های جهادی، طرح را با سرعت و کیفیت بالا ادامه دهند.

محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی نیز آمادگی کامل جهادگران بسیج سازندگی در تحقق اهداف طرح را اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح در استان‌های مختلف با کلنگ‌زنی سردار سلیمانی در سایه تعامل مناسب و حمایت عزیزان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی و نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی به صورت مردم پایه آغاز شده است.

گفتنی است؛ طرح بزرگ آبخیز تا جالیز به منظور آبخیزداری ۱۹ میلیون هکتار اراضی و احیای بیش از ۱۰ هزار رشته و پایین‌دست مانند انتقال آب و احداث منابع کوچک تأمین آب طی مدت ۳ تا ۵ سال با نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی و مردم‌پایه تعریف شده است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.