آبگیری سد گیوی کشاورزی منطقه را احیاء کرده است

0

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام عسگر بیگی شامگاه جمعه در چهارمین جشنواره به «هیوا» در شهر گیوی اظهار کرد: اهالی منطقه از برگزاری چنین جشنواره‌هایی استقبال می‌کنند و این برنامه‌ها را در جذب گردشگران و حتی سرمایه‌گذاران برای توسعه صنایع تبدیلی بخش باغات به فال نیک می‌گیرند.

وی تصریح کرد: هر چند عده‌ای تلاش می‌کنند تا برند «به» گیوی را در سایر مناطق به نام خود ثبت کنند اما غافل از اینکه مشهور بودن تولید این محصول به باغات گیوی است و این باغ شهر به محل تولید انبوه «به» با کیفیت با نام مشهور «حاج آقاکیشی» شهرت دارد.

امام جمعه شهرستان کوثر به دیرینگی این نژاد و عمل آوری محصولات با کیفیت «به» در این منطقه اشاره کرد و گفت: در کنار تولید محصولات متنوع باغی با آبگیری سد گیوی، تولید محصولات جالیزی و حتی و محصولات زارعی دیگر با مطلوبیت و کیفیت در سال زراعی گذشته به انجام رسید.

حجت‌الاسلام بیگی افزود: با تلاش مسئولان کشوری و استانی و همت دولت سیزدهم آبگیری سد گیوی به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب انجام شد که ارزش کنونی این سد یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ظرفیت حقیقی این سد ۷۶ میلیون متر مکعب ذخیره‌سازی منابع آب است که در مطلوب‌ترین وضعیت این میزان ذخیره سازی انجام می‌شود که با احتساب حقابه زیست محیطی و سایر بخش‌ها، این ظرفیت تا ۵۴ میلیون متر مکعب کاهش می‌یابد.

حجت‌الاسلام بیگی اضافه کرد: بیش از سه هزار هکتار از اراضی و باغات منطقه از طریق این سد آبیاری شده و امکان افزایش محصولات باغی و زراعی در منطقه وجود دارد به طوری که در کنار کشت یک‌هزار هکتار برنج، سه هزار و ۸۰۰ هکتار محصولات جالیزی و چهار هزار و ۴۲۰ هکتار نیز باغات گیوی در آب این سد بهره‌مند شدند.

وی بیان کرد: باغداران منطقه به ازای هر هکتار باغی که اجاره می‌دهند بالغ بر ۷۳۰ میلیون تومان اجاره بها دریافت می‌کنند که قطعاً این میزان درآمد از مطلوبیت خاصی برای باغداران منطقه برخوردار است.

حجت‌الاسلام بیگی در ادامه سخنان خود یادآور شد: با تدبیری مناسب در سال جاری به رغم خشکسالی و بارش‌های اندک ما شرایط سختی را در روزهای گرم تابستان سپری نکر بلکه سعی بر این بوده تا با تأمین منابع آب شرب و بخش و باغات دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در کاهش منابع آب به حداقل برسد.

وی از باغداران منطقه و کشاورزان خواست تا با شکر نعمت و به جا آوردن سپاس الهی، بر افزونی این نعمت کمک کرده و زمینه بهره‌گیری علوم جدید و مدرن را در و بهره‌برداری از منابع آب فراهم کنند.

حجت‌الاسلام بیگی مجموع ارزش تولید محصولات کشاورزی را در کوثر بالغ بر ۲ هزار و ۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در سایه رونق گرفتن فعالیت‌های کشاورزی در ابعاد مختلف، زمینه اشتغال ۱۲ هزار نفر از جوانان منطقه نیز فراهم شده است.

وی تصریح کرد: ما در مسیر توسعه به همگرایی بیشتر و نگاه متوازن اعتقاد راسخ داریم و بر این باوریم توسعه خلخال و کوثر می‌تواند زمینه رونق ی، جذب گردشگران و سرمایه‌گذاران بیشتری را نیز فراهم کند.

امام جمعه شهرستان کوثر به نزدیکی ایام انتخابات و حضور حداکثری مردم به عنوان یک ضرورت در تأمین امنیت کشور اشاره کرد و افزود: در برابر همه این نعمات الهی، در سایه انقلاب اسلامی مردم باید در صحنه حاضر بوده و در انتخابات نیز مشارکت بالایی را به نمایش بگذارند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.