آموزش پیش‌نیاز ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی

0

به گزارش نگار مهر، ایران بر پایه شیوه‌های سنتی بوده و این امر منجر به کاهش بهره‌وری در کنار هدر رفت آب شده است.
بیشترین مصرف آب در حوزه کشاورزی بوده در حالی که به تناسب آب مصرفی محصول برداشت نمی‌شود؛ از این رو تحولات بنیادی ضروری است.

آموزش منجر به مهارت افزایی شده و کشاورزان را به سوی کشت مدرن با حداقل آسیب به منابع آبی و خاکی اما با حداکثر بهره‌وری هدایت می‌کند.
این مسؤولیت مهم بر عهده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) از زیرمجموعه‌های است.
رئیس سازمان تات در یکصد و پنجاه و سومین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مهم‌ترین مأموریت وزارت جهاد کشاورزی را انتقال دانش و فناوری‌های نوین به کشاورزان بیان کرد و گفت: با رسوخ دانش و فناوری در بخش کشاورزی شاهد بهره‌وری در واحد سطح خواهیم بود.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سیدمجتبی خیام نکویی در ادامه به تدوین راهبردها و برنامه‌های کلان برای بهره‌برداران بخش کشاورزی اشاره و عنوان کرد: مهمترین مؤلفه دانش‌بنیان شدن بخش کشاورزی، آموزش مبتنی بر نیازهای جامعه کشاورزی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی راهبرد رشد بهره‌وری در بخش کشاورزی را مبتنی بر تقویت سرمایه انسانی، تحقیق و توسعه فناوری دانست و افزود: علاوه بر تقویت انگیزه دانشجویان رشته کشاورزی، سیستم آموزشی نیز باید به گونه درستی بازطراحی شود تا شاهد دانشجویان مهارت‌محور باشیم.

این مقام مسؤول دولتی با تاکید بر لزوم مهارت‌آموزی دانشجویان رشته کشاورزی، تصمیم‌سازی در ایجاد ریل‌گذاری جدید نظام آموزشی در بخش کشاورزی را حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: دانشجویانی که در رشته‌های کشاورزی پذیرفته می‌شوند باید نسبت به کشاورزی عرق داشته باشند و در این راستا تحول معنادار در نظام آموزشی و فرهنگ‌سازی مثمرثمر است.

رئیس سازمان تات یکی از مهمترین مؤلفه‌های دانش‌بنیان شدن بخش کشاورزی را برخورداری از نظام جامع آموزشی متناسب با نیاز کشور در تربیت نیروی انسانی دانست و یادآور شد: ایجاد دکترای حرفه‌ای به جای PHD و آموزش تکنسین‌های کشاورزی دو راهکار مهم در راستای بهره‌وری بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی از مهمترین اولویت‌ها و یکی از اصلی‌ترین موتورهای توسعه کشور مورد توجه دولت است؛ بر لزوم بهره‌مندی هر چه بیشتر ظرفیت‌های موجود در دولت سیزدهم در راستای کشاورزی دانش‌بنیان و بهره‌ور تاکید کرد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.