اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از اولویت‌های اساسی جهاد کشاورزی

0

به گزارش نگار مهر، حسین برزگر صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران، از تجهیز بیش از ۲۰۰۰ هکتار از اراضی استان به سامانه‌های نوین آبیاری در سال ۱۴۰۲ خبر داد
برزگر گفت با توجه اهمیت روز افزون آب در بخش و وضعیت بارش‌ها در سال جاری مدیریت مصرف آب در مزارع و باغات ضروری است.

وی تصریح کرذ: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری یکی از روش‌های اصلی و کاربردی مدیریت آب در مزارع است که منجر به افزایش راندمان و بهره وری مصرف آب در مزرعه و پایداری تولیدات محصولات کشاورزی می‌گردد.

برزگر با تاکید بر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری با راندمان بالاتر و مصرف آب کمتر گفت: یکی از موارد مهم و ضروری ارتقا سامانه‌های نوین آبیاری و توسعه فناوری‌های نوین در این بخش است و استان ما، یکی از استان‌های پایلوت در خصوص آبیاری هوشمند در سطح کشور است.

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در سالیان اخیر استفاده کشاورزان از این سامانه‌ها به شدت افزایش یافته است بیان داشت: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰۰۰ هکتار از اراضی استان با کمک اعتبارات دولتی و سرمایه گذار بخش خصوصی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز گردیده است
برزگر به اعتبارات سفر ریاست محترم جمهور در اجرای پروژه‌های آب و خاک و اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در استان اشاره کرد و گفت: این اعتبارات زمینه ساز جهش بزرگی در اجرای این طرح‌ها گردید.

وی همچنین به مشارکت کشاورزان و بهره برداران در اجرای این طرح‌ها اشاره و اذعان داشت: مشارکت بهره برداران در پیشبرد طرح‌ها بسیار مهم است.

برزگر به مدل مشارکتی که در سال گذشته موجب جذب سرمایه گذاری در بعضی از طرح‌ها گردید و بعنوان مدل در کشور معرفی و در این خصوص استان به عنوان استان برتر توسط معاونت آب و خاک معرفی گردید اشاره و یادآور شد: با توجه به درخواست متقاضیان در این بخش استفاده از سرمایه گذار بخش خصوصی نیز کمک شایانی به اجرای این طرح‌ها خواهد نمود.

وی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری بر اساس درصد تجهیز سطح مزارع به سامانه‌های نوین آبیاری از استان‌های پیشرو و برتر در کشور است گفت: بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان تاکنون به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده اند.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به اثر بخشی این طرح‌ها خصوصاً و در ها در افزایش بهره وری و راندمان مصرف آب، افزایش اشتغال و درآمد کشاورزان و معکوس اشاره و تاکید کرد: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از اولویت‌های اساسی این سازمان در سال ۱۴۰۳ است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.