احداث ۲۱۰۰ متر کانال آبیاری با اعتبار ۲۴ میلیارد ریال در همدان

0

به گزارش گزاری مهر، رحمان ایرانپور اظهار کرد: شهرستان همدان دارای دشت‌های وسیع و گسترده با نقش بی‌بدیل در فرآیندهای ی و اجتماعی است از این رو منابع مختلف آب در این منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه آب مهمترین عامل محدودکننده فعالیت‌های تولیدی شمرده می‌شود تصریح کرد: طی سال‌های اخیر خشکسالی‌های به وقوع پیوسته، منابع آب در دسترس را به شدت محدود کرده به نحوی که سطح ایستایی در تمامی دشت‌های شهرستان دچار افت شدید شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از چشمه‌ها، قنوات و چاه‌های منطقه خشک یا از آبدهی آنها به شدت کاسته شده است خاطرنشان کرد: پیامد طبیعی این امر کاهش شدید منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی است و این مسئله خود سبب خشک شدن مزارع و باغات شده است.

وی در ادامه متذکر شد: از همین رو کوچک‌ترین سهل انگاری در مصرف بهینه آب علاوه بر اینکه فعالیت‌های بهداشتی و صنعتی را به مخاطره می‌اندازد، راندمان تولیدات کشاورزی خصوصاً محصول استراتژیک را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

ایرانپور در این بخش یکی از اقدامات مهم در راستای برنامه‌های پیشگیرانه و عملی ساختن ایده مصرف بهینه در انتقال آب کشاورزی را پوشش انهار دانست.

وی با بیان اینکه در قبال اجرای این طرح میزان هدر رفت آب از طریق دیوارها و کف کانال به حداقل ممکنه کاهش می‌یابد بیان کرد: مضافاً با پوشش دار کردن انهار ضریب زبری پایین آمده و به علت بالا رفتن سرعت آب ابعاد کانال کاهش یافته همچنین تبعات اقتصادی خوبی به لحاظ کاهش هزینه‌ها نصیب بهره‌برداران خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان در ادامه یادآور شد: این کانال‌ها جمعاً به طول ۳ و ۷۰۰ متر با اعتباری بالغ بر ۳۷ میلیارد ریال با مشارکت بهره‌برداران و از محل اعتبارات استانی و بنیاد علوی در دست اجرا قرار دارد.

وی با اشاره به نظارت مستمر کارشناسان امور فنی و زیربنایی این مدیریت به اجرای طرح خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح از تمام توان و ظرفیت موجود در راستای رشد و اعتلای کشاورزی، رسیدن به اهداف سازمانی، کشاورزی پایدار و امنیت غذایی استفاده می‌شود.

ایرانپور ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون با هدف انتقال آب به مزارع و باغات ۲ هزار و ۱۰۰ متر کانال آبیاری عمومی با اعتباری بالغ بر ۲۴ میلیارد ریال در این شهرستان احداث شده است.

وی در پایان اضافه کرد: در راستای استفاده بهینه و جلوگیری از هدررفت آب در مسیر انتقال یک هزار و ۶۰۰ متر طول کانال آبیاری با پیشرفت فیزیکی ۳۰ تا ۷۰ درصد و با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال در حال انجام است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.