اراده‌ای برای کاهش تعداد یارانه‌بگیران نداریم

0

به گزارش نگار مهر، داوود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه هیات دولت امروز چهارشنبه (۶ دی ۱۴۰۲) در جمع خبرنگاران گفت: پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان قطعاً بروز رسانی می‌شود و متناسب با آن ممکن است برخی از افراد جابجا شوند.

وی افزود: اراده‌ای در دولت برای کاهش تعداد یارانه‌بگیران وجود ندارد.
ما منابع را پیش‌بینی کرده‌ایم اما طبیعی است اگر بر اساس اطلاعات جدیدی که پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از کسی به دست می‌آورد ممکن است افرادی که قبلاً یارانه می‌گرفتند با اطلاعات جدید مشمول نباشند.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه اظهار کرد: برای تعیین تضمینی چهار روش در قانون پیش‌بینی شده است.
یک روش، قیمت تمام‌شده تولید است.
در این روش باید مرجع رسیدگی به قیمت تمام‌شده مشخص باشد.
شاید ما ادعا کنیم که قیمت تمام‌شده عدد مشخصی است ولی به هر حال باید به مرجع مربوطه که طبق قانون سازمان حمایت از مصرف‌کننده است، برود و آنها باید بررسی و قیمت تمام‌شده را تأیید کنند.

وی اضافه کرد: روش تعیین قیمت فقط قیمت تمام‌شده نیست و سه روش دیگر هم وجود دارد و بر اساس آن سه روش دیگر، عملاً این کمیسیون قیمت‌گذاری می‌تواند قیمت را نهایی کند.
قاعدتاً این کار باید در مهلت مقرر قانونی انجام شود و البته مسئولیت این کار با است.

منظور همچنین در پاسخ به سوالی درباره مالیات خرید و فروش طلا، گفت: اتفاق جدیدی نیفتاده است.
قانون ارزش افزوده درباره خرید و فروش طلا سال ۱۴۰۰ تصویب شده و بعد از آن هم تغییر جدیدی انجام نشده است.
خود طلا مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست و فقط اجرت ساخت طلا مشمول است.

وی درباره نبود ارز برای واردات خودرو اذعان کرد: من صحبت‌هایم درباره این موضع ناظر بر این نبود که ارز تخصیص بدهیم یا ندهیم بلکه عرض کردم ما برای اینکه دقت پیش‌بینی‌های بودجه‌ای خود را بالا ببریم باید ببینیم که آیا میزان وارداتی که قرار است انجام شود و میزان ارزی که باید تخصیص پیدا کند چه مقدار است.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ما بر اساس یک عدد مستند می‌آییم عوارض ورودی خودرو را تعیین می‌کنیم و این عوارض بخشی از درآمد دولت می‌شود.
من تاکید کرده‌ام برای اینکه دچار کسری بودجه نشویم باید دقت پیش‌بینی‌های خود را بالا ببریم و یکی از درآمدهای ما همان عوارض حاصل از واردات خودرو است.

منظور در پاسخ به این سوال که آیا در تأمین ارز خودروهای وارداتی مشکلی وجود ندارد؟ گفت: درباره موضوع تأمین ارز، باید بانک مرکزی و آن ستادی که عملاً هم ثبت سفارش و هم تأمین ارز را انجام می‌دهد، تصمیم بگیرند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.