اعلام آمادگی ایران برای توزیع کود پتاس بلاروس

0

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی نیکبخت، وزیر جهاد با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهوری و هیأت همراه به بلاروس گفت: ظرفیت بلاروس در تولید های کشاورزی به ویژه کود پتاس بسیار قابل توجه است به شکلی که یکی از منابع اصلی تأمین این کود برای کشور ما و برای کشورهای آسیای جنوب شرقی به ویژه هند و … به شمار می‌آید.
با توجه به محدودیت‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی برای بلاروس از طریق بنادر اروپایی، پیشنهاد داده‌ایم می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب نقش فعال و مؤثری در زمینه تغییر مسیر صادرات کود بلاروس از اروپا به ایران ایفا کرد.
حتی در این زمینه مقدمات لازم برای تأمین فضای کافی انبارداری در جنوب کشور آغاز شده و برخی استان‌ها نیز درگیر مسأله شده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نیاز کشور و پیرو توافق نامه سال گذشته شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای تأمین کود پتاس از کشور بلاروس، اعلام کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار تن کود پتاس به ایران ارسال شده و دریافت مابقی توافق نیز در حال پیگیری است.

وی با اشاره به آمادگی ایران برای افزایش تنوع و حجم عرضه مواد غذایی ایرانی به خصوص مواد خام کشاورزی به بازارهای بلاروس خاطرنشان کرد: این امر منوط به اعطای تسهیلات بیشتر گمرکی و خدمات لازم به تجار به ویژه بخش خصوصی در این زمینه است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تنوع بخشی صادرات به بازار بلاروس می‌تواند در زمینه محصولات تازه و فرآوری شده سبزی و صیفی ‌ای، قارچ‌های خوراکی، ، محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری (مانند کیوی، و مرکبات)، ، مغزها و ، خشک، ماهی و محصولات شیلات و غذاهای دریایی و سایر محصولات کشاورزی باشد.

نیکبخت سفر معاون اول رئیس جمهور و هیأت همراه به بلاروس را در جهت بسترسازی برای توسعه همکاری‌های کشاورزی بسیار با اهمیت خواند و اظهار امیدواری کرد نتایج این سفر و نهایی سازی برخی توافقات بتواند به هر دو کشور در مسیر تأمین امنیت غذایی کمک کند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.