افزایش بهره وری آب در کشاورزی با اجرای کشت هوشمند

0

به گزارش نگار مهر، بخش بیشترین آب مصرفی را در کشور به خود اختصاص می‌دهد.
هدر رفت در این بخش بیش از ۹۰ درصد بوده و این امر منجر به حفر چاه‌های غیرقانونی و کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی شده است.
با وجود مصرف بالای آب در بخش کشاورزی مرغوبیت خاک‌های مناطق مختلف کاهش یافته و در حال حاضر کمبود آب و گسترش بیابان‌ها تهدید جدی کشور به شمار می‌رود.

در راستای کاهش مصرف آب تدابیری در برنامه هفتم توسعه دیده شده و قرار است با روش‌های نوین آبیاری جلوی هدر رفت آب را در حوزه کشاورزی گرفته شود.
معاون آب و خاک بر اجرای کشاورزی هوشمند برای افزایش بهره‌وری آب با توجه به پدیده خشکسالی و بروز کم‌آبی در سال‌های پیش رو تاکید کرد و گفت: تعامل معاونت آب و خاک با معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در سطح قابل قبولی قرار دارد و در جلسات ماهانه با معاونت وزارت نیرو بحث تحویل حجمی، نصب کنتورهای هوشمند و سایر موضوعات مرتبط با بخش کشاورزی پیگیری می‌شود.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، صفدر نیازی شهرکی در دیدار و گفت‌وگو با مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره مجمع خبرگان کشاورزی، با بیان این که برای حل مشکلات کشاورزان برای تحویل حجمی آب در حوزه وظایف وزارت نیرو، مقرر شده نشستی با حضور وزرای جهاد کشاورزی و نیرو برگزار شود، افزود: خشکی و خشکسالی اجتناب‌ناپذیر است و با فرض صرفه‌جویی در مصرف آب، ۱۰ سال آینده با بی‌آبی و کم‌آبی مواجه خواهیم بود، بنابراین باید با اجرای کشاورزی هوشمند به سمت روش‌های افزایش بهره‌وری آب حرکت کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که بر اساس آخرین آمارها، بیش از ۵۰۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد، گفت: کشاورزانی که دارای پروانه بهره‌برداری هستند و قانونا از منابع آب زیرزمینی بهره‌مند می‌شوند در مقایسه با حفر کنندگان چاه‌های غیرمجاز مورد اجحاف قرار گرفته‌اند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.