افزایش سطح تحت پوشش طرح ملی جهش تولید در دیمزارهای استان ایلام

0

به گزارش نگار مهر،،محمد زارع شامگاه شنبه در همایش کاروان ترویجی بهره‌روری ویژه الگوی کشت و هماهنگی کشت پاییزه استان ایلام، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده طی سال گذشته و هماهنگی‌های صورت گرفته بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و جهاد و همراهی کشاورزان ‌کار خوشبختانه جهش تولید در سطح دیمزارهای استان افزایش بسیار خوبی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته تا رسیدن به سطح ایده‌آل کشت در استان فاصله داریم چرا که ایلام در حوزه کشاورزی ظرفیت عظیمی دارد، افزود: سطح کشت در دیمزارهای استان سال گذشته ۸۰ هزار هکتار بود که طی سال زارعی جاری به بیش از ۱۰۰ هزار هکتار افزایش پیدا می‌کند و همچنین باید تلاش شود به آمار واقعی در این حوزه دست پیدا کنیم.

زارع، ادامه داد: در رتبه بندی‌های سال گذشته در بین ۲۵ استان درگیر اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها استان ایلام با کمک خدا و تلاش مسئولان و توجه کشاورزان به رتبه دوم در زمینه‌ی بیمه کردن اراضی دیم کشور دست پیدا کرد.

مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، استان ایلام، با اشاره به اینکه کشت در سطح دیمزارها باید همراه رعایت کردن تناوب زراعی باشد و از کشت تک محصولی عبور کنیم، تصریح کرد: کشاورزان دیمکار اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستند و بهره‌روری کمتری نسبت به کشاورزان آبی‌کار دارند، لذا باید همه‌جانبه از این عزیزان که نقش بسیار مهی در حفظ ها و امنیت غذایی کشور دارند حمایت شود و ارتقاع سطح درآمد و معیشت آنان قطعاً در همه ابعاد زندگی این کشاورزان دیده خواهد شد و به تبع آن کاهش می‌یابد و روستاها که پایگاه اصلی تولید هستند خالی نمی‌شوند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه فلسفه وجودی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام محرومیت‌زدایی و کمک به افراد کم‌برخودار است لذا به جد اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در استان را پیگیری خواهیم کرد.

زارع، افزایش بهره‌وری، تنوع کشت محصولات، استفاده بهینه از نزولات جوی، کاهش استفاده از منابع آب زیر زمینی، کمک به امنیت غذایی کشور، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، افزایش خودکفایی محصولات کشاورزی، حفظ بافت روستایی، اشتغال روستاییان را از جمله اهداف اجرای طرح جهش تولید در دیمزاها عنوان کرد و گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، برای کمک به کشت و افزایش سطح برداشت محصولات دیم استان امسال بیش از ۲۷ میلیارد تومان اعتبار در قالب‌های مختلف پیش‌بینی کرده است.

مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، استان ایلام، با تاکید بر اینکه باید آموزش کشاورزان جدی گرفته شود چرا اگر این مهم به درستی انجام شود خود کشاورز نهایت استفاده از کشاورزی و تولید را خواهد داشت، خاطرنشان کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام استان با تمام توان در این حوزه پای کار است و در تلاش هستیم که وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.