امسال سهمیه کشت پاییزه اراضی کشاورزی مهاباد رهاسازی نشد

0

خالد رحمانی در گفت و گو با نگار مهر با بیان اینکه سامانه بارشی هفته گذشته ورودی به مخزن سد مهاباد را احیا کرده است، افزود: هم اکنون ورودی آب به مخزن سد مهاباد به بیش از ۳۰ متر مکعب رسیده در حالی که این میزان سال قبل در همین روز صفر بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر حجم آب مخزن دریاچه سد مهاباد به بیش از ۷۰ میلیون متر مکعب رسیده که این مقدار حدود ۱۰ میلیون مترمکعب بیشتر از مدت مشابه سال قبل است ولی همچنان با میزان مطلوب فاصله داریم.

مدیر امور آب مهاباد اظهار کرد: تراز سد مهاباد نیز در حال حاضر یک‌هزار و ۳۴۳ متر و ۸۰ سانتی متر از سطح دریاهای آزاد است که این مقدار نیز بیش از ۱.
۵ متر بالاتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل برآورد می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به ذخایر برفی بالا دست سد مهاباد انتظار داریم ظرفیت سد طی ماه جاری همچنان افزایش یابد، اضافه کرد: آذرماه امسال میزان ذخیره سد مهاباد به ۵۴ میلیون مترمکعب رسیده بوده که کمترین میزان طی یک سال گذشته بوده است‌.

مدیر امور آب مهاباد گفت: امسال ۹۰ حلقه چاه غیرمجاز برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی در این شهرستان با حجم تخلیه ۶۳۲ هزار مترمکعب و با تعامل و همکاری کشاورزان مسدود شد.

وی با بیان اینکه امسال همچنین از ۲۱ مورد حفاری غیرمجاز در سطح شهرستان جلوگیری و در همین ارتباط هم ۱۱ دستگاه حفاری توقیف و روانه پارکینگ شده است، اضافه کرد: در همین مدت ۴۶ کنترل حجمی هوشمند نصب و ۲۱۷ مورد هم اخطاریه نصب کنتور در راستای بررسی میزان استخراج آب بر روی چاه‌های مجاز صادر شده است.

مدیر امور آب مهاباد تاکید کرد: هم‌اکنون یک هزار و ۵۷۶ حلقه چاه دارای مجوز در مهاباد با حجم تخلیه بیش از ۵۴ میلیون متر مکعب وجود دارد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.