انتقاد معاون وزیر از کیفیت نان لرستان

0

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی خیام نکویی شامگاه دوشنبه در افتتاح طرح توسعه کارخانه خوراک دام، طیور و آبزیان کشت و صنعت ماددانه بروجرد با اشاره به اینکه از زمان تکمیل این مجموعه یعنی ۱۶ سال پیش‌تولید در آن از ۲۴ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: در واقع سالی شش هزار تن به ظرفیت واحد اضافه شده که رقم قابل‌توجهی است.

۹۲ درصد روغن کشور وارداتی است

وی با بیان اینکه دان طیور به‌عنوان اساسی‌ترین نقاط وارداتی محسوب می‌شود، افزود: سالانه ۱۰ تا ۱۶ میلیارد دلار واردات در بخش داریم این در حالی است که این بخش شش میلیارد دلار است و این یعنی تراز ما منفی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کل تولید مرغ کشور دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن است، گفت: در واقع میزان تولید مرغ در کشور دو درصد کل تولیدات در بخش کشاورزی است.

خیام نکویی با اشاره به اینکه مرغ به‌عنوان اصلی‌ترین مواد پروتئینی در سفره مردم محسوب می‌شود، بیان کرد: در هیچ جای دنیا مرغ بالای یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۸۰۰ گرم مصرف نمی‌کنند، این در حالی است که در کشور ما ذائقه مردم بین دو کیلو و نیم تا سه کیلوگرم است.

وی افزود: تغییر ذائقه مردم باعث شده که ما ناچار به واردات جوجه یک‌روزه از انگلیس باشیم، زیرا دشمن به دنبال تغییر ذائقه مردم ما است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، تأکید کرد: ما باید در حوزه تولید ذرت و خوراک بتوانیم روی پای خودمان بایستیم، زیرا غذا در بخش کشاورزی راهبردی‌ترین مسئله است.

خیام نکویی با اشاره به اینکه ما کشوری هستیم که ۹۲ درصد روغن ما وارداتی است؛ یعنی تنها هشت درصد تولید روغن در داخل تولید می‌شود، گفت: میانگین مصرف روغن در کشور ما بین ۲۲ کیلوگرم تا ۲۴ کیلوگرم است، درحالی‌که میانگین مصرف در اروپا ۱۱ کیلوگرم است.

۳۰ تا ۴۰ درصد نان لرستان تبدیل به ضایعات می‌شود

وی با بیان اینکه میانگین مصرف در کشور بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است، افزود: میانگین در کشور هم ۳۴ تا ۳۶ کیلوگرم است، سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور وارد می‌شود که یک میلیون تن آن وارد می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اگر هر ایرانی روزانه یک‌دانه برنج اسراف می‌کند، گفت: یعنی ۸۷ میلیون دانه برنج که غذای ۲۳ میلیون نفر است، نکته موردتوجه این است که ما نمی‌توانیم تولید بی‌نهایت داشته باشیم و اسراف کنیم.

خیام نکویی با بیان اینکه کیفیت نان لرستان اصلاً قابل خوب نیست، اظهار کرد: چرا باید ۳۰ تا ۴۰ درصد نان استان تبدیل به ضایعات شود، ما باید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنیم تا کیفیت نان افزایش پیدا کند.

وی گفت: سال گذشته ۱۲۰ همت سوبسید نان بوده است، ما مسئول هستیم تا به تغییر سبک زندگی مردم ورود کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سالانه ۲۳ میلیون تن انواع و مرکبات در کشور تولید می‌شود، افزود: همچنین ۱۹۰ میلیون تن محصولات زراعی، ۱۱ میلیون تن شیر، ۹۰۰ هزار تن قرمز، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصولات شیلات و ۱۱۴ هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.