ایران و قزاقستان در شاهراه همکاری دوجانبه

0

به گزارش گزاری مهر، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد در دیدار با معاون نخست وزیر قزاقستان ضمن ابراز رضایت از روند پیشرفت گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، گفت: این نحو از مذاکرات و نتایج به دست آمده نشان از اراده دو کشور و مسئولان در توسعه همه‌جانبه روابط در زمینه‌های مختلف دارد.

وی در همین حال افزود: رئیس‌جمهور ایران بر اولویت همکاری ی و ارتباط تجاری و بازرگانی با همسایگان تاکید فراوان دارد و نتایج امروز این کمیسیون مشترک دلیلی بر عزم و اراده دو کشور در تأمین منافع ملی و مشترک بر پایه دوستی ملت‌ها است.

وزیر جهاد کشاورزی کشورمان پیشرفت‌های ایران در ۴۵ سال اخیر را چشمگیر خواند و تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان، آموزش، ساخت دارو، درمان انواع بیماری‌ها و پذیرش توریسم درمانی از دیگر کشورهای در منطقه پیشرو است.

وی ادامه داد: این قبیل پیشرفت‌ها در صنایع پیچیده پالایشگاهی، پترو و صنایع با تکنولوژی بالا در ایران به دست متخصصان و منابع انسانی ماهر تولید می‌شود.

نیکبخت با اشاره به نشست دور اول نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان با تاکید دوباره بر توانمندی کشاورزی کشورمان گفت: ما در کنار پیشرفت‌های قابل توجه، در نظر داریم برخی محدودیت‌ها را با ارتباط متقابل متکی بر منافع ملی و مشترک با کشورهای دوست و همسایه برطرف کنیم و از راه هم‌افزایی با کشور دوست قزاقستان، روابط کشاورزی را در زیربخش‌های شیلات، پرورش آبزی در قفس و پرورش میگو در دریای خزر و خلیج فارس گسترش دهیم.

وی بخشی از نیاز قرمز کشور که در حال حاضر از برزیل تأمین می‌شود را قابل جایگزینی با قزاقستان عنوان کرد و گفت: ۹۰ درصد نیاز به این فرآورده از تولید داخل تأمین می‌شود و تمایل داریم در قالب پروتکل، بقیه نیاز خود را از قزاقستان تأمین کنیم.

نیکبخت محدودیت اقلیمی و کمی بارش کشور را مانعی برای تولید برخی نهاده‌ها مانند ذرت و کنجاله سویا دانست و پیشنهاد داد: محصولات جو، ذرت و کنجاله سویا به ارزش وزنی ۲۰ میلیون تن در سال، وارد می‌شود و این خود می‌تواند موضوع همکاری دو کشور قرار گیرد.

در پایان این نشست، سند همکاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان و نقشه راه ارتباطات تجاری دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار به امضای وزیر جهاد کشاورزی ایران و معاون نخست‌وزیر قزاقستان رسید.

گفتنی است در این نشست، یادداشت تفاهم همکاری اندازه‌شناسی بین استاندارد ایران و مؤسسه اندازه‌شناسی قزاقستان و تشریفات و الزامات بهداشتی – دامپزشکی برای تجارت گوشت دام سنگین از قزاقستان به امضای نمایندگان دو کشور ایران و قزاقستان رسید.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.