ایران و مالزی در بخش تحقیقات برنج تفاهم‌نامه امضا کردند

0

به گزارش گزاری مهر، در بازدید هیأت مالزی از مؤسسه‌های تحقیقاتی بخش کشاورزی، تفاهم‌نامه همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران و مؤسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی مالزی به نمایندگی از وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور در راستای توسعه همکاری‌های بلندمدت در تحقیقات امضا شد.

سیدمجتبی خیام‌نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه در این مقطع زمانی اراده مسؤولان دو کشور برای ارتقای روابط تنگاتنگ ی است، اظهار کرد: انتظار داریم در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی همکاری‌های فی‌مابین را در قالب برنامه‌های اجرایی ارتقا دهیم.

در خصوص همکاری مشترک در زمینه برنج بین دو کشور گفت: محققان سازمان تات آماده ارزیابی لاین‌های متحمل به شوری در کشور مالزی هستند.

وی میانگین مصرف برنج مالزیایی‌ها حدود ۳ برابر هر ایرانی برشمرد و افزود: در خصوص برنج، آمادگی داریم برای ارزیابی‌ها لاین‌های متحمل به شوری کار مشترک را آغاز کنیم.

رئیس سازمان تات با بیان اینکه در سفر این هیأت، انتظار می‌رود روابط ایران و مالزی در ابعاد مختلف کشاورزی به ویژه حوزه آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی گسترش یابد، خاطرنشان کرد: در حوزه تحقیق بر روی پسماندهای آبزیان و تولید حشره‌کش‌ها با استفاده از عصاره هم آمادگی ورود برای تحقیقات مشترک داریم.

وی از توانایی راه‌اندازی خط مشترک تولید واکسن آبزیان در مالزی خبر داد و افزود: سازمان تات در زمینه فعالیت‌های تحقیقات تولیدات دامی نیز آمادگی همکاری با کشور مالزی را دارد.

خیام‌نکویی تصریح کرد: در حوزه مؤسسه رازی نیز برای تولید مشترک واکسن نوترکیب نیوکاسل، تولید مشترک بذر واکسن آنفلوانزای فوق حاد، بذر نوترکیب گامبرو و ژرم پلاسم مرغ آرین آماده همکاری هستیم.

وی ادامه داد: همچنین آمادگی لازم برای تبادل ژرم‌پلاسم بر اساس قوانین بین‌المللی در خصوص ‌های گرمسیری را نیز داریم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: وجود ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر سواحل آبی در ایران پتانسیل عظیمی جهت بهره‌برداری و توسعه تولیدات شیلاتی بین دو کشور را به ارمغان می‌آورد.

خیام‌نکویی، سازمان تات را بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشاورزی خاورمیانه برشمرد و افزود: این سازمان با ۲۱ مؤسسه، ۳۴ مرکز استانی و ۳۱۴ ایستگاه تحقیقاتی در سراسر کشور فعالیت می‌کند و بیش از ۱۸۰۰ عضو هیأت علمی دارد.

مالزی از ظرفیت بخش کشاورزی ایران استفاده می‌کند

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی نیز در حاشیه بازدید از مؤسسه‌های تحقیقاتی سازمان تات گفت: ایران در بخش کشاورزی خوب عمل کرده است و آنچه که ما امروز از امکانات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی شاهد بو زمینه همکاری‌های مشترک دو کشور و توسعه ارتباطات کشاورزی را فراهم خواهد کرد.

سبو با بیان اینکه این همکاری‌ها موجب پیشرفت‌های خوبی در بخش کشاورزی دو کشور ایران و مالزی می‌شود، اظهار کرد: این همکاری‌ها فرصت‌های جدید و مثمر ثمری را برای پیشرفت طرفین به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه این همکاری‌ها ماه مبارک رمضان نخست وزیر مالزی به ایران سفر خواهد کرد، گفت: ایران یکی از ظرفیت‌های بزرگ تولیدکننده در مواد خام لبنی، کشاورزی و اوره است.

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی با اظهار امیدواری بر اینکه کشورش بتواند از این ظرفیت ایران استفاده کند، افزود: تا سال‌های اخیر مالزی اوره را از کشورهای روسیه و اوکراین وارد می‌کرد ولی پس از جنگ بین این دو کشور، اوره با بسیار بالایی وارد مالزی می‌شود که امیدواریم از ظرفیت ایران در تولید اوره و مشتقات آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین مالزی آمادگی دارد در زمینه تولید مرغ آرین، آناناس اصلاح شده و کشت برنج همکاری جدی با ایران داشته باشد.

سبو خاطرنشان کرد: ایرانیان نوادگان دانشمندان بزرگی مثل خوارزمی و رازی هستند که اکنون راه آنها را در تولید فناوری‌های نوین ادامه می‌دهند.

گفتنی است؛ گسترش روابط دوستی و همکاری در جهت تأمین منابع سازمانی و ملی طرفین، همکاری در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و تحقق ایجاد همکاری‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک پژوهشی و اجرایی مبادله از جمله مواردی بود که در توافق بین دو کشور امضا شد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.