برداشت بیش از ۴۴۰ هزار تن جو در اراضی کشاورزی کرمانشاه

0

فرهاد شریفی در گفتگو با نگار مهر با تاکید بر کسب رتبه نخست کرمانشاه در تولید جو در کشور، اظهار کرد: در تولیدات سال زراعی امسال ۲۰۰ هکتار از اراضی استان کرمانشاه زیر کشت جو رفته که از این میزان بیش از ۱۸۵ هزار هکتار از نوع کشت و مابقی کشت جو آبی بوده است.

وی افزود: با توجه به بارش‌های خوبی که در سال زراعی صورت گرفت در سال جاری ۴۴۱ هزار تن جو از اراضی دیمی و آبی استان کرمانشاه برداشت شد که بر این اساس در کشور به جایگاه نخست تولید این محصول رسیدیم این در حالی است که سال گذشته با ۱۶۰ هزار تن در جایگاه چهارم تولید جو کشور قرار داشتیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به مقابله با علف‌های هرز و عملیات داشت کشاورزان عملکرد خوبی در مزارع کشت بودیم که در مزار دیم ۲ هزار و ۲۰ کیلوگرم و در مزارع آبی چهار هزار و ۶۰۰ کیلوگرم عملکرد را شاهد هستیم.

شریفی همچنین با بیان آغاز کست کلزا در استان کرمانشاه، عنوان کرد: کشت این محصول تا ۱۰ مهرماه در مناطق معتدل و سردسیر ادامه خواهد داشت که به دلیل استراتژیک بودن این محصول می‌توان در تناوب گندم نقش بسیار مهمی داشته باشد.

وی بیان کرد: محصول کلزا که معمولاً بعد از کشت گندم انجام می‌گیرد در حاصل خیزی خاک، افرایش تولید محصول گندم و نیز کنترل علف‌های هرز نقش مؤثری خواهد داشت که افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی عملکرد زمین در کشت بعدی گندم را مشاهده کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با تاکید بر چند توصیه به کشاورزانی که کشت کلزا دارند، گفت: با توجه به اینکه این محصول بسیار ریز است بستر باید نرم و و فاقد کلوخ باشد، بذر در عمق ۲ سانتی متری قرار گیرد و بلافاصله بعد از کاشت بذر حتماً آبیاری انجام گیرد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.