تاکید قانون بر مطالعات خاک شناسی در مقیاس بیست‌وپنج هزارم

0

به گزارش نگار مهر، صفدر نیازی شهرکی، معاون آب و خاک در حوزه سلامت خاک و امنیت غذایی به مهر گفت: پیش از اینکه هر تصمیمی گرفته یا درباره وضعیت سلامت غذا صحبت شود باید داده و اطلاعات دقیق وجود داشته باشد؛ البته سازمان حفظ نباتات، زراعت و سازمان خدمات حمایتی عنوان می‌کنند غذاهای ما سالم است؛ یعنی میزان های شیمیایی و سموم، پایین‌تر از نیاز است.

وی درباره میزان سموم و کود مورد استفاده در اراضی کشاورزی و تأثیر منفی آن بر خاک، افزود: نخست باید خاک‌های کشور آنالیز شود تا دید عناصر ماکرو و میکرو خاک چه میزان است، بافت خاک و آهک چقدر است؟

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۸ قانون خاک ابلاغ شد.
پس از آن، حاکمیت و دولت موظف شد که نسبت به چند موضوع که یکی از آنها بررسی مطالعات خاک شناسی بود و محاسبه آسیب پذیری خاک، اقدام کند.
چند سال نامه اجرایی آن طول کشید تا تدوین و ابلاغ شود.
در حال حاضر مطالعات خاک شناسی حدود ۱۷ میلیون هکتار از اراضی در مقیاس یک‌پنج هزارم در کشور موجود است اما قانون تاکید دارد این مطالعه در یک بیست‌وپنج هزارم باشد.
کار آغاز شده و سال گذشته ۳۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد.

نیازی شهرکی با اشاره به بسیج شدن استان‌ها، اظهار کرد: کاری سنگین بین مجموعه دولت، شرکت‌های تعاونی تولید، کشاورزان پیشرو و قطب‌های تولید کشور شروع شده و قرار است بخشی از هزینه‌ها را دولت تخصیص دهد و بخشی از سوی کشاورزان پرداخت شود تا بتوانیم هم مطالعات خاک شناسی و هم حاصلخیزی خاک را انجام دهیم.

وی در توضیح بیشتر نسبت به این مطالعات تصریح کرد: حاصلخیزی، عناصر خاک زراعی را در ۳۰ سانت به شما می‌گوید چیست؛ اما مطالعات خاک شناسی به بافت خاک تا یک متر یا ۱.
۵ متر ورود می‌کند و فیزیک خاک آنالیز می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پروژه چند ساله است، بیان کرد: ایران پهناور است و چند سال زمان نیاز دارد تا نتایج به دست آید.
چنین پروژه‌هایی در کشورهای دیگر هم بین یک تا ۲ دهه به طول می‌انجامد.

نیازی شهرکی گفت: این مساله بستگی به میزان اعتباری دارد که در اختیار ما قرار می‌گیرد و البته همتی که همکاران استانی و استقبالی که کشاورزان خواهند داشت.
همچنین باید دید سیستم‌های آزمایشگاهی بخش خصوصی، دارای چه ظرفیتی هستند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.