تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی غیرقانونی است

0

به گزارش نگار مهر، مرتضی طاهری‌فرد عصر سه‌شنبه در جلسه بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی متولی در اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در اردبیل، از ساخت و سازهای غیرمجاز، قلع و قمع به موقع مستحدثات فاقد مجوز در زمین‌های زراعی و باغ‌ها را خواستار شد.

وی وضعیت مسیرهای منتهی به مرکز استان را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: برابر گزارش‌های واصله و مشاهدات میدانی، افراد سودجو و فرصت‌طلب با شگردهای خاصی در تلاش برای تغییر کاربری برخی از اراضی کنار جاده‌ها و مسیرهای منتهی به مرکز استان هستند.

معاون دادستان مرکز اردبیل با تاکید بر پایش و رصد مستمر و شبانه‌روزی موضوع توسط ادارات متولی، از عملکرد موجود برای پیشگیری‌های به موقع انتقاد کرد.

طاهری‌فرد با یادآوری تکالیف قانونی سازمان‌ها به ویژه جهاد در جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز تصریح کرد: وفق قانون هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقداماتی که بنا به تشخیص جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود، چنانچه به طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون صورت پذیرد، جرم بوده و مأموران جهاد کشاورزی محل مکلف هستند رأسا نسبت به توقف عملیات، قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

وی با ارائه گزارشی از اجرای احکام اخیر قلع و قمع ویلاها و بناهای غیرمجاز در اطراف اردبیل توسط دادستانی افزود: استفاده از شگردهای خاص برای تغییر کاربری اراضی زراعی، باغ‌ها و در نهایت ویلاسازی و ویلانشینی، تجاوز به حقوق عمومی و حریم قانون است و دادستانی استان هرگز اجازه چنین سوء‌استفاده‌هایی را نخواهد داد.

طاهری‌فرد همچنین با تاکید بر تشدید نظارت حوزه‌های مرتبط استانداری بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این زمینه، از تعقیب قضائی هرگونه ترک فعل مدیران در اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها خبر داد.

معاون دادستان مرکز اردبیل بیان کرد: ظرف چند روز آتی بازدید میدانی در بررسی وضعیت موجود و نحوه عملکرد دستگاه‌های اجرایی از مسیر جاده نمین به اردبیل تا سرعین صورت خواهد پذیرفت.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.