تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مازندران ممنوع است

0

به گزارش نگار مهر، رضا افلاطونی بعدازظهر پنجشنبه در نشست بررسی عملکرد و مسائل و مشکلات مدیریت امور اراضی استان مازندران اظهار کرد: اصل بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی است و نباید مجوز تغییر کاربری به آسانی صادر شود.

وی افزود: اراضی کشاورزی درجه یک در مازندران وجود دارد و مجموعه و همه دستگاه‌های ذی‌ربط باید از این اراضی حفاظت کند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: با اجرای طرح آمایش سرزمین برای هر فعالیت مکان ویژه‌ای باید در نظر گرفته شود، مثلأ فعالیت‌های صنعتی باید در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود؛ نباید برای فعالیت‌های صنعتی در خارج از شهرک‌های صنعتی مجوز صادر شود.

وی تأکید کرد: باید از ظرفیت‌های استانداران و فرمانداران در حوزه برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز استفاده شود.

افلاطونی افزود: برای اجرای احکام قطعی و تبصره دو ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها برنامه‌ریزی شود و از همه ظرفیت‌های استانی استفاده شود.

وی اضافه کرد: برون‌سپاری وظایف غیرحاکمیتی مانند نظارت بر واگذاری‌ها و اجرای احکام در مدیریت امور اراضی استان باید اجرا شود و کارشناسان مدیریت امور اراضی استان باید نظارت و راهبری را انجام دهند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: هزینه تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید تا حدی سنگین باشد که هیچ‌کس به فکر تبدیل اراضی کشاورزی به کاربری‌های دیگر نباشد.

با ی کردن کشاورزی باید جلوی تغییر کاربری را بگیریم

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این نشست گفت: با اقتصادی کردن فعالیت‌ها در حوزه کشاورزی می‌توان از تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری کرد.

بابک مؤمنی افزود: نباید به ساخت‌وسازهای غیرمجاز انشعاب آب، برق و گاز داد و با قطع یا عدم ارائه این انشعابات می‌توان اراضی کشاورزی را حفظ کرد.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل کمیته اقدام مشترک در استان با حضور امور اراضی، منابع طبیعی و محیط زیست ضروری به نظر می‌رسد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی و همفکری در مورد مسائل و مشکلات حوزه زمین در مازندران راهگشا خواهد بود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.