تغییر کاربری بلای جان تحقیقات کشاورزی شده است

0

به گزارش نگار مهر، ششمین تور رسانه‌ای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج از زیرمجموعه‌های برگزار شد.
بازدید از مزارع تحقیقات و پژوهش‌های ژنتیکی روی بذور و گیاهان برای مقاوم سازی آنها در برابر تنش‌های زیستی و محیطی انجام شد.
اصلاح های کنجد، سویا، ، غلات و… در حال انجام است و برخی اقلام ثبت و معرفی شده است.
مطالعات برای معرفی نمونه‌های کم آب بر اما پرمحصول با توجه به تغییرات اقلیمی کشور ادامه دارد.
این مزارع مطالعاتی پایه تغییرات بخش کشاورزی از سنتی به نوین است که برخی از آنها با چالش‌های اساسی مانند توسعه شهری رو به رو هستند.
محمد زمانیان، رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه و بذر درباره دست‌اندازی نهادهای مختلف به اراضی تحقیقاتی این مؤسسه گفت: هر روز شاهد دست‌اندازی برخی ادارات دولتی و نهادهای مختلف به اراضی تحقیقاتی مؤسسه هستیم و برای پیگیری موضوع در دادگاه با شهرداری‌ها و کلانتری‌ها درگیر بوده و باید احقاق حق کنیم.

وی گفت: بدون این اراضی امکان تحقیقات برای معرفی ارقام جدید در راستای تأمین امنیت غذایی ناممکن خواهد بود در حالی که سایر کشورها هرگز چنین عملکردی در مقابل بخش تحقیقات خود ندارند.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در ادامه تصریح کرد: اگر با دولت و سایر نهادهای دولتی در حوزه حفظ اراضی تحقیقاتی به تعامل برسیم، بزرگترین کمک به بخش تحقیقات کشاورزی کشور شده است.

وی اظهار کرد: اراضی تحقیقات برای کارهای عمرانی مانند اتوبان‌کشی و مترو استفاده شده، به طوری که ایستگاه مترو محمد شهر کرج در گذشته مزرعه تحقیقات غلات بوده است.

زمانیان در پایان برای توسعه تحقیقات در تمام محصولات کشاورزی تاکید کرد: دولت باید بودجه تحقیقاتی و پژوهشی بخش کشاورزی را که تأمین کننده و تضمین کننده امنیت غذایی کشور است را افزایش دهد تا مطالعات با سرعت بیشتر و گستره وسیع‌تر ادامه پیدا کند.
سال گذشته ارزش ی فعالیت‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر حدود ۹۰ میلیارد ریال بود که با تولید ۱۳۰۰ تن هسته اولیه ارقام مختلف زراعی به دست آمد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.