توزیع سالانه ۱۰۰ هزار تن کود کشاورزی یارانه‌ای در همدان

0

به گزارش گزاری مهر، بهروز الیاسی ظهر سه‌شنبه ضمن تبریک چهل و پنجمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران گفت: شرکت خدمات حمایتی با تأمین به موقع تغذیه مورد نیاز گیاه، در راستای رسیدن به امنیت غذایی، به طور میانگین سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن انواع های کشاورزی یارانه‌ای در استان همدان توزیع می‌کند.

وی برنامه کودی استان در سالجاری را ۱۲۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی ازته، فسفاته و پتاسه اعلام کرد و افزود: به تفکیک حدود ۹۴ هزار تن ازته، ۲۰ هزار تن فسفاته و ۶ هزار تن پتاسه است که تاکنون مقدار ۹۶ هزار تن از سهمیه کودی استان در بین کشاورزان همدانی توزیع شده است که معادل ۸۰ درصد از برنامه مصوب وزارت متبوع برای استان است.

الیاسی گفت: این مقدار کود توزیعی در استان بر اساس سهمیه بندی سازمان جهاد کشاورزی برای ۷۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی در بین کشاورزان و باغداران توزیع شد.

این مقام مسئول از ذخیره ۸ هزار تنی انواع کودهای کشاورزی برای کشت‌های بهاره سال آتی در استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد به فضل خدا و افزود: با برنامه ریزی که انجام شده کود کشاورزی مورد نیاز این مقطع از کشت‌های استان به موقع تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی ادامه داد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با ۹۸ کارگزار فعال در سرتاسر استان عملیات توزیع کودهای کشاورزی را در نزدیک ترین فاصله ممکن به کشاورز انجام می‌دهند و در سالجاری جهت سهولت دسترسی کشاورزان به کودهای کشاورزی در مناطقی از استان که مورد نیاز بود تعداد ۹ کارگزار جدید افزوده شد.

الیاسی به تیم پایش و رصد توزیع کود در استان اشاره و اعلام کرد: این تیم با رصد مستمر میدانی عملیات توزیع کود را تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی را به انجام می‌رساند که تاکنون ۶۵ مورد عملیات پایش و رصد میدانی در سراسر استان انجام شده است و علاوه بر آن روزانه به طور مرتب با برقراری ارتباط مستقیم تلفنی با کشاورزان وضعیت تأمین کود مورد نیاز آنها رصد می‌شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس می‌توان اطمینان داد کیفیت کودهای کشاورزی تدارک شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» و با نظارت کامل صورت می‌گیرد و از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است و چنانچه کودی دارای کیفیت نامناسب باشد به طور سیستماتیک شناسایی و از چرخه توزیع خارج می‌شود.

الیاسی گفت: برای رسیدن به این اطمینان، در سالجاری تعداد ۱۰۰ مورد از کودهای وارده به انبار سازمانی و انبارهای کارگزاران نمونه برداری و برای کنترل کیفی به آزمایشگاه مجهز مطالعات کاربردی کرج ارسال شده که در صورت دارا بودن کیفیت لازم در چرخه توزیع قرار گرفته است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.