توزیع سالانه ۳۲ هزار تن انواع کود شیمیایی در چهارمحال و بختیاری

0

به گزارش نگار مهر، صبح سه‌شنبه در قرارگاه امنیت غذایی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: سالانه ۳۰ تا ۳۲ هزار تن انواع ایی اذته، فسفاته و پتاسه در استان توزیع می‌شود.

وی افزود: در مدت زمان گذشته از سال ۱۴۰۲ نیز حدود ۱۹ هزار تن کود شیمیایی در بن بهره‌برداران توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان جهاد چهارمحال و بختیاری ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان به شرکت خدمات حمایتی کشور بدهکار است و این شرکت هم به پتروشیمی‌های کشور مقروض است.

برزگر با اشاره به نهاده‌های و در کشت پاییزه، عنوان کرد: تاکنون ۴ هزار و ۳۰۰ تن انواع بذر غلات در چهارمحال و بختیاری توزیع شده که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۲ هزار و ۴۰۰ تن بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد تأمین، تدارک و توزیع بذر اصلاح شده در چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: سه نهالستان مجاز در استان به ۱۶ نهالستان مجاز افزایش پیدا کرده است و برای تولید هر نوع نهال هیچ‌گونه محدودیتی در استان وجود ندارد.

برزگر بیان کرد: کل جوجه‌ریزی در سال گذشته در چهارمحال و بختیاری ۱۱ میلیون قطعه بوده است، امسال تنها تا پایان آبان‌ماه ۱۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام شده است.

وی با اشاره به تولید ماهی و آبزیان در چهارمحال و بختیاری، تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهد تولید این محصول در استان بیش از ۲۵ هزار تن پیش‌بینی دشه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: ۱۱۰ هزار تن غلات در استان تولید شده است که رشدی معادل ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد، همچنین خرید تضمینی نیز بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته است.

برزگر یادآور شد: سطح زیر کشت کلزا امسال ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است، ۷۰ درصد نیز خرید تضمینی کلزا رشد پیدا کرد، گرچه در کل کشور درخصوص روغن همچنان وابستگی‌ها وجود دارد.

وی افزود: تنها چالش موجود در چهارمحال و بختیاری مسئله قرمز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: نرخ تورم امسال در حوزه خوراکی و آشامیدنی نسبت به کشور نزدیک به ۹ درصد رشد داشته است اما در تابستان این نرخ در کشور ۳ درصد و در این استان ۶.
۱ درصد کاهش پیدا کرد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.