جایگاه مدیریت‌ امور اراضی استان‌ها باید تقویت شود

0

به گزارش نگار مهر به نقل از وزارت جهاد ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن ربانی نماینده ولی‌فقیه در امروز در اولین نشست کمیته تخصصی اجرایی نمایندگان حاکمان شرع، افزود: مسئله زمین برای امروز و آینده و برای امنیت غذایی جامعه حیاتی است.
باید نگاه آسیب‌شناسانه به گذشته داشته باشیم و بررسی کنیم تا چه حد موفق بو و ضعف‌های کار را نیز شناسایی کنیم؛ ممکن است در بخش سیاستگذاری و آئین‌نامه‌های اجرایی و بخش اجرا مشکلاتی وجود داشته باشد که باید شناسایی و رفع شود.

ربانی با بیان این که حفظ اراضی کشاورزی برای تأمین امنیت غذایی جامعه ضروری است، گفت: باید دقت شود طرح‌های صنعتی و توسعه‌ای در اراضی کشاورزی با کیفیت احداث نشود و اراضی مرغوب به هر دلیلی از چرخه تولید خارج نشود.
از این کمیته انتظار داریم به اصلاح و بهبود وضعیت موجود حوزه زمین کمک کند و برای حکام شرع در استان‌ها آموزش‌های لازم را برگزار و در توانمندسازی آنان تلاش کنند، ضمن این که این کمیته باید جایگاه نظارتی در موضوعات مربوط به زمین را داشته باشد.

وی گفت: ارتباط با حوزه علمیه تقویت شود و جلسات مشترکی برای بررسی، بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف حوزه زمین مانند مسائل مستحدثی برگزار شود.
در موضوعات مربوط به حوزه زمین در کشور وحدت رویه وجود داشته باشد و کارها بر اساس اولویت و اهمیت اجرا شوند.

لزوم مدیریت واحد برای امور زمین

رضا افلاطونی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در این نشست، گفت: دو محور مهم را باید در وزارت جهاد کشاورزی پیش ببریم، یکی از این موارد تفرق مدیریتی در حوزه زمین است؛ در این مورد باید مدیریتی واحد برای امور زمین در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شود.
موضوع بعدی این است که مسائل روز زمین در این کمیته بررسی شود و از نظرات اعضای کمیته در موضوعات تثبیت مالکیت، رفع تداخل، یکپارچگی اراضی، تغییر کاربری، تنقیح قوانین و تهیه دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها و الحاق به شهرها و ها استفاده شود.

افلاطونی به اهمیت جایگاه زمین در اسلام و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: موضوع زمین یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در اسلام و فقه شیعه وجود دارد و انواع زمین در آن ذکر شده است، ضمن این که در دهه اول انقلاب اسلامی و قبل از تشکیل مجلس شورای اسلامی، شورای انقلاب در مورد زمین قوانینی وضع کرده است و این موضوع اهمیت زمین را نشان می‌دهد.
حضور حکام شرع در مسائل مربوط به زمین باید گسترده باشد زیرا در حال حاضر و با توجه به شرایط کنونی بیش از پیش به حضور حکام شرع نیازمندیم.

وی تصریح کرد: مسؤولیت و مأموریت این کمیته سنگین است و باید نگاهی نو در حوزه زمین ایجاد شود و موضوع ارث، موضوعات فقهی خرد شدن اراضی و تغییر کاربری غیرمجاز برای مردم تبیین شود.

افلاطونی با بیان این که جایگاه سازمانی حکام شرع در مدیریت‌های امور اراضی باید جایگاه مناسبی باشد و به درستی مشخص شود، گفت: در بسیاری از موضوعات مربوط به حوزه زمین نظرات فقهی و شرعی باید در نظر گرفته شود، به طور مثال در موضوع الحاق به شهرها و روستاها اگر موارد قانونی و فقهی رعایت نشود ضرر بزرگی به منافع عمومی خواهد رسید.

قانون احیا و واگذاری اراضی یکی از بهترین قوانین موجود در کشور است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود موسوی مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان امور اراضی کشور نیز در این نشست گفت: قانون احیا و واگذاری اراضی یکی از بهترین قوانین موجود در کشور است و حضور حاکم شرع که در این قانون پیش‌بینی شده است برای بررسی موضوعات شرعی و فقهی است.
بررسی مسائل مستحدثی و سوالات حکام شرع و پاسخگویی مسائل حقوقی و فقهی، تبیین خط مشی و سیاست‌های آموزشی و اجرایی، اعطای مشاوره در مسائل مربوط به زمین و بررسی، تصویب و ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مربوط در این کمیته باید بررسی شود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.