خودکفایی در اولویت برنامه‌های حوزه کشاورزی باشد

0

به گزارش گزاری مهر، مالک رحمتی در مراسم بهره برداری از ۱۰۷ طرح جهاد استان ادامه داد: ارتباط با همه کشاورزان و اغنای آنها سخت است البته با بهره گرفتن از ظرفیت تعاونی‌ها، این امکان فراهم می‌شود و تمام برنامه‌های جهاد کشاورزی، از سوی این تعاونی‌ها قابل اجراست.

وی بر تکمیل زنجیره تولید در بخش کشاورزی نیز تاکید کرد و گفت: برای خودکفا شدن، باید زنجیره تولید را تکمیل کرد و این وظیفه جهاد کشاورزی است تا با هدایت سرمایه گذاران، این زنجیره ره در استان تکمیل کند.

وی با بیان اینکه معرفی زمینه‌های به بخش خصوصی، یکی از وظیفه‌های دولت است، اظهار کرد: هدایت درست بخش خصوصی مانع از خسارت و ورشکستگی می‌شود دیگر زمان سرمایه گذاری‌های قارچی گذشته است و دولت با فاصله گرفتن از تصدی گری، باید به دنبال هدایت سرمایه‌ها باشد.

رحمتی از ‌ها به عنوان ظرفیتی مهم برای استان نام برد و گفت: ایجاد گلخانه‌ها، زمینه را برای تأمین نیاز داخلی و فراهم می‌کند از این رو باید از تمامی ظرفیت‌های استان برای رسیدن به جایگاه مطلوب، استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: حوزه جهاد کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد، امنیت غذایی که دغدغه مهم رهبری است به این حوزه ربط دارد، خودکفایی و رزق و روزی مردم در ارتباط مستقیم با این حوزه است و در کل بخش زیادی از جامعه، با این حوزه مرتبط هستند.

وی به افتتاح ۱۰۷ طرح کشاورزی با بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال در استان اشاره کرد و گفت: این افتتاح‌ها پیام روشنی برای کارگزاران و خادمان ملت دارد، اینکه با سرمایه کم هم می‌شود کار بزرگ و تأثیر گذاری کرد و در مسیر توسعه، اشتغالزایی و تأمین نیازها گام برداشت.

رحمتی گفت: در بسیاری از بخش‌های ی کشور نمی‌توان با این ارقام کاری کرد اما در حوزه کشاورزی که حوزه‌ای اشتغالزا است این امکان فراهم است و باید با تمرکز در این بخش، نرخ بیکاری را کمتر و کمتر کنیم.

وی ادامه داد: پیام دوم این افتتاح این است که نسخه نجات بخش کشور در دست مردم است و همه بزرگان بر این نکته اتفاق نظر دارند هر جا امور به مردم واگذار شد موفق ش.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: کاهش تصدی گری دولت و سپردن امور به دست مردم و افزایش حمایت، سیاست گذاری و نظارت، سرعت توسعه استان را شتاب می بخشد.

رحمتی به میزان سرمایه گذاری در طرح‌های افتتاح شده بخش کشاورزی و سهم دولت و بانک‌ها در آن اشاره کرد و گفت: سهم دولت به زور به سه درصد و بانک‌ها به ۱۰ درصد می‌رسد که رقم بسیار ناچیزی در مقابل سهم بالای ۸۵ درصدی بخش خصوصی است.

وی افزود: راه درست همین است دولت باید زمینه را فراهم کند تا بخش خصوصی و سرمایه‌ای که در اختیار این بخش است وارد بخش تولید شود و از بازار دلار، خودرو و سکه سر در نیاورد.

رحمتی با بیان اینکه اگر غیر از این باشد چیزی دستمان را نمی‌گیرد، گفت: دست تک تک بخش خصوصی را می بوسم که دلشان به عشق وطن و مردمشان می تپد و مطمئن هستم این عشق و علاقه، به بهتر شدن وضعیت استان خواهد انجامید.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید چند موضوع راهبردی را در حوزه کشاورزی مورد توجه قرار دهیم، گفت: اگر این کار را نکنیم آیندگان ما را نخواهند بخشید، باید رویکردها تغییر یابد و به خودکفایی کامل در تأمین اقلام خوراکی در داخل کشور دست یابیم.

رحمتی به ناترازی در تأمین برخی اقلام خوراکی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: اگر می‌توانستیم از زمین‌های وسیع و حاصلخیزمان به درستی استفاده کنیم و از واردات نهاده‌های دامی بی نیاز شویم جایگاه ما بهتر از وضعیت فعلی بود از این رو باید خودکفایی را در اولویت برنامه‌های حوزه کشاورزی قرار دهیم.

وی افزود: باید مشخص شود که جایگاه استان در خودکفایی اقلام خوراکی کجا است و در پایان دوره، این جایگاه چه تغییری کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی به عقب ماندگی‌های تاریخی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: این عقب ماندگی‌ها علل متعددی دارد که برخی از آنها بسیار آشکار است، جای خالی علم در مزارع احساس می‌شود باید علم و دانش را به سر مزرعه‌ها ببریم.

رحمتی افزود: مزارع و کشاورزی ما با علم و دانش فاصله دارند اما می‌شود حلقه واسط شد و از دانشگاه‌هایی که در این زمینه از علم و دانش کافی برخوردارند در این زمینه استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر به دنبال رشد در این حوزه هستیم باید به سمت دانش برویم، بازدهی و ضریب بهره وری را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: امروز در بزرگ‌ترین اراضی کمترین بهره وری را داریم و این نتیجه کمبود علم در مزرعه است و تاکید و خواهش من تسریع در بردن علم و دانش به مزارع است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.