زراعت چوب به ۷۲۰ میلیون اصله نهال نیاز دارد

0

به گزارش گزاری مهر، کامران پورمقدم، مجری طرح ملی زراعت چوب با بیان اینکه بیش از ۷۲۰ میلیون اصله برای اجرای طرح ملی زراعت چوب در سطح ۵۰۰ هزار هکتار نیاز است، گفت: نیاز این طرح به بیش از ۷۲۰ میلیون اصله نهال که سریع رشد می‌کنند، موجب رونق بخش تولید نهال و فعال‌تر شدن نهالستان‌های منابع طبیعی و بخش خصوصی در کشور می‌شود.

وی افزود: برای تولید هر ۲۰۰ هزار اصله نهال از گونه‌های زراعت چوبی توسط بخش خصوصی، حداقل یک شغل دائم ایجاد شود.

وی با اشاره به نقش زراعت چوب در ترسیب کربن، اظهار کرد: با توجه به کاشت گونه‌هایی که سریع رشد می‌کنند، می‌توان مقدار بیشتری از کربن را جذب و تبدیل به چوب کرد.

مشاور وزیر جهاد با بیان اینکه با اجرای طرح زراعت چوب در مدت ۶ سال، بیش از ۱۷ میلیون تن کربن ترسیب می‌شود، تصریح کرد: این میزان جذب کربن در کاهش گازهای ‌ای که از اهداف کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد نیز است، نقش خواهد داشت.

وی درباره مصرف آب در زراعت چوب نیز گفت: بر اساس سیاست در این طرح از آب سبز، آب‌های نامتعارف و پساب‌ها استفاده خواهد شد.

پورمقدم ادامه داد: کشت چوب با استفاده از آب‌های نامتعارف و پساب‌ها، گیاه پالایی را به دنبال خواهد داشت و به کاهش دگی آب و خاک کمک خواهد کرد.
.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آلودگی‌هایی که توسط ان پالایش می‌شود، تأثیری در سلامت مصرف کننده چوب نمی‌گذارد.

مجری طرح ملی زراعت چوب در همین حال اذعان کرد: سازمان حفظ محیط زیست، استانداردهایی برای استفاده از پساب‌ها و فاضلاب در زراعت چوب دارد و بر اساس این استاندارها و دستورالعمل‌های سازمان محیط زیست، کشت انجام می‌گیرد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.