سامانه مدیریت و بهره‌برداری از آب کشاورزی با تصاویر ماهواره ای

0

به گزارش گزاری مهر به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مجید جوانمرد معاون ارتباط با صنعت و تجاری‌سازی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با اشاره به مشکلات ناشی از کمبود آب بیان داشت: امروزه شبکه‌های آبیاری تامین کننده عمده آب مصرفی در بخش هستند.
از طرفی، علی همچون افزایش جمعیت، تغییر اقلیم و عدم تناسب روش‌های توزیع آب با شرایط کم آبی، تاثیرات منفی بر مدیریت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری داشته است.
عدم مدیریت صحیح در زمینه توزیع، عرضه و تقاضای آب نقش مهمی در بخش کشاورزی دارد.
اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه‌های آبیاری کشاورزی به همین دلیل، دچار استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و شوری شده است.

وی افزود: هدف از این سامانه که با همکاری سازمان و شرکت مدیریت منابع آب ایران اجرایی خواهد شد، بررسی همکاری تحقیقاتی و عملیاتی در حوزه مدیریت توزیع و بهره‌برداری از آب کشاورزی بود.
در این راستا توافق شد در مرحله اول مدیریت یکپاچه شبکه آبیاری حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با کمک اینترنت اشیا و تصاویر ماهواره‌ای و با توسعه سامانه موبایلی آغاز گردد.

وی اظهار داشت: در این پروژه مدیریت توزیع آب از سرشاخه‌های اصلی تا تحویل آب به کشاورزان با استفاده از تصویربرداری ماهواره‌ای و بر ‌اساس الگوی کشت، نیاز آبی محصول و میزان بارش منطقه انجام و همچنین نحوه محاسبه آب بهاء و دریافت هزینه از بهره برداران بر اساس برنامه‌های کاربردی(اپلیکیشن) تلفن همراه طراحی شده دریافت خواهد شد.

جوانمرد گفت: علاوه بر این، سامانه قادر خواهد بود بر اساس داده‌های سال زراعی میزان نیاز آب سال آتی، پیش بینی الگوی کشت، میزان بازدهی تولید و مدیریت زراعی را انجام دهد.

گفتنی است دکتر Mehmet Erdogdu (مهمت اردودوو) یکی از دانشمندان کشور ترکیه نیز در این پروژه با ما همکاری خواهد داشت.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.