سایه تجمل بر بازار شب چله اصفهان/ تم یلدایی در صدر درآمدها

0

گزاری مهر – گروه استان‌ها- شب یلدا شب هم‌نشینی و غنیمت شمردن لحظه‌های در کنار هم بودن با چرتکه انداختن برای تهیه و شیرینی و همراه شده و دغدغه اصلی خانواده‌ها هزینه تأمین آنهاست.
آنچه که طبیعی و مبرهن است افزایش ‌ها با روزشمار نزدیک شدن به مناسبت‌های مختلف کنتور می‌اندازد و بالا می‌رود و به همین خاطر مردم از یک هفته مانده به این شب‌ها به فکر تهیه و تأمین میوه و آجیل می‌افتند.
با این وجود یک نرخ ثابتی در سطح شهرها وجود ندارد و حتی دو مغازه همجوار نیز قیمت یکسانی برای محصولات خود ارائه نمی‌دهند.

تم یلدایی در صدر درآمدها

هرچند مردم به جای تمرکز بر دور هم جمع شدن و همراه کردن همه اعضای خانواده بر حواشی شب‌های یلدا و تزئینات، تجملات، دیزیان میوه‌ها، خرید لباس‌های سبز و قرمز و سِت کردن لباس و آرایش و عکس‌های شب یلدایی و کسب و کار آتلیه‌داران توجه دارند که هرکدام از این موارد به یک کسب و کار در فضای مجازی و حقیقی تبدیل شده و درآمدهای خوبی را برای کاسبان شب‌های بزنگاهی به همراه دارد.

نسل امروزی اما دورهمی با دوستان خود را بیشتر از خانواده اهمیت می‌دهد و کافه‌گردی و برنامه‌های کافه و خانه‌های تاریخی برای این شب نیز با قیمت‌های متفاوتی همراه است.
قیمت‌هایی که در فضای مجازی برای این کافه‌های معروف و مطرح عنوان کرده بودند از هر نفری ۱۰۰ هزار تومان برای ورودی شروع می‌شد و تا ۵۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان هم می‌رسید که در برنامه‌های آنها شامل استندآپ کمدی، موسیقی‌زنده، سینی میوه و شیرینی یلدایی و … می‌شود.

سایه تجمل بر بازار شب چله اصفهان/ تم یلدایی در صدر درآمدها

بازار متنوع قیمت میوه

بازار میوه‌ها و تنوع میوه‌های رنگ و لعابی دارد بخش جدانشدنی شب‌های یلدایی است که درباره وضعیت آن علی مهرکش، نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان به خبرنگار مهر می‌گوید: بازار میوه در آستانه شب یلدا به اندازه کافی موجود است و از لحاظ مقدار و عرضه هیچ گونه مشکلی در بازار وجود ندارد و محصولات به وفور عرضه می‌شود.
اما در این میان معضل عمده بازار میوه شب یلدا و مردم قیمت‌ها است که برخی توان خرید میوه با قیمت بالا را ندارند.
در ادامه مهره‌کش برای رفع مشکل چند قیمتی و نظارت بر قیمت‌ها می‌افزاید: اکنون در بازار میوه اصفهان فروشگاه‌های ارزانی زیادی از قبیل فروشگاه‌های ارزانی میوه در رهنان، فروشگاه‌های کوثر، بازار میوه بهار در خیابان امام خمینی و… فعالیت می‌کنند.
مسئولان این فروشگاه‌ها به صورت مستقیم اقلام خود را از میدان میوه و تره‌بار تهیه می‌کند و مردم با مراجعه به امثال این فروشگاه‌ها می‌توانند میوه مورد نیاز برای شب یلدای خود را با قیمت پایین‌تر تهیه کنند.
در میادین میوه و تره‌بار اگر محصولی مانند انار قیمت بالایی دارد، مشابه آن با قیمت پایین‌تر نیز عرضه می‌شود.
اکنون هر کیلوگرم انار ساوه بین ۱۰ تا ۵۲ هزار تومان، انار شیراز ۲۰ تا ۵۵ هزار تومان، انار دماوند ۳۰ تا ۶۵ هزار تومان، بر حسب کیفیت ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، پرتقال تامسون ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان، پرتقال ناول جنوب ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان، نارنگی ۱۵ تا ۳۸ هزار تومان، لیمو شیرین ۱۸ تا ۲۸ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۱۴ تا ۵۰ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۱۵ تا ۵۵ هزار تومان، کیوی ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان، گریپ فروت تو سرخ ۱۰ تا ۲۶ هزار تومان، خرمالو شمال ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان، خرمالو شهریار ۲۲ تا ۶۰ هزار تومان و انواع بی‌دانه برحسب کیفیت بین ۱۵ تا ۷۵ هزار تومان قیمت دارد.

سایه تجمل بر بازار شب چله اصفهان/ تم یلدایی در صدر درآمدها

کیک یلدایی با طعم تجمل یا شیرینی دانمارکی با قیمت کم

بازار کیک و شیرینی نیز از یک سو به دلیل گرانی برخی از خانواده‌ها ضرورتی برای تهیه آن نمی‌بینند و برخی دیگر به دلیل تجملات و تزئینات کیک یلدایی به سراغ آن می‌روند.
با این حال تعدادی از شیرینی‌فروشان اصفهانی از تغییر سلیقه مردم و کاهش تقاضا برای خرید شیرینی در آستانه شب یلدا می‌گویند؛ به صورتی‌که مشتریان طی دو سه سال اخیر به خرید یک یا دو کیلوگرم شیرینی خشک به ویژه دانمارکی و زبان به دلیل قیمت مناسب اکتفا می‌کنند و برخی خانواده‌ها نیز خرید یک کاپ‌کیک طرح یلدایی را ترجیح می‌دهند.
برحسب کیفیت و درجه‌بندی حداقل قیمت هر کیلوگرم شیرینی دانمارکی ۹۴ هزار تومان، شیرینی کشمشی ۱۰۰ هزار تومان، شیرینی زبان ۱۰۵ هزار تومان و شیرینی نارگیلی و گردویی ۱۱۸ هزار تومان است.
قیمت هر کیلوگرم از انواع دیگر شیرینی‌های خشک باکیفیت درجه یک به بالاتر از ۱۲۰ هزار تومان می‌رسد.
هر کیلوگرم شیرینی تر نیز در قنادی‌ها با قیمتی حدود ۱۳۵ تا ۱۸۰ هزار تومان عرضه می‌شود و این بها برای کیک بین ۱۷۵ تا ۲۲۵ هزار تومان است.
کیک‌های طرح انار و هندوانه ویژه شب یلدا نیز براساس وزن و کیفیت با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد که قیمت مدل‌های کوچک معروف به کاپ کیکی‌ها از ۵۰ هزار تومان شروع می‌شود.

سایه تجمل بر بازار شب چله اصفهان/ تم یلدایی در صدر درآمدها

آجیل در اولویت آخر

با توجه به گرانی قیمت آجیل همچنان با استقبال گرمی مواجه نشده است و در گزینه شب یلدای نوعروسان آن هم با میزان کم قرار دارد و آجیل‌فروشان اصفهان از ر بر این بازار خبر می‌دهند که حتی مردم تنها به خرید اقلام قیمت پایینی مانند نخودچی و کشمش، پفیلا، سویا آجیلی، توت، مویز و … اکتفا می‌کنند که خرید هر کیلوگرم از این اقلام کمتر از ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.
این روزها در فروشگاه‌های آجیل و شهر هر کیلوگرم زمینی ۱۳۵ تا ۳۰۰ هزار تومان، تخمه جابانی ۱۹۵ تا ۲۶۰ هزار تومان، تخم کدو برحسب درجه کیفیت ۱۷۰ تا ۲۶۵ هزار تومان، بادام برحسب نوع ۱۱۵ تا ۴۹۰ هزار تومان، مغز بادام و گردو بالاتر از ۳۵۰ هزار تومان و بادام هندی بیش از ۴۵۰ هزار تومان قیمت خورده است.
گران‌ترین عضو آجیل شب یلدا به شمار می‌رود و به میزان کم ممکن است مهمان سفره‌های ایرانی شود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.