«سود» مشوقی برای «مشارکت مردمی» در تولید

0

به گزارش نگار مهر، قاسم پیشه ور، رئیس نظام صنفی و منابع طبیعی ایران درباره مشارکت مردم در جهش تولید به مهر گفت: کشاورزی در ایران بیش از ۹۹ درصد مربوط به بخش خصوصی است و کشاورز به طور مستقیم منافع خود را در کشت می‌بیند؛ بنابراین اگر کشت سود نداشته باشد آن را رها کرده و به حرفه دیگر مشغول می‌شود چون فعالیت هر صنعتی بر پایه سود و زیان گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: گستردگی بخش کشاورزی در زمین‌ها در واقع حدود و ثغورش مانند سایر صنایع نبوده و ضرورت دارد دولت برای آن مشوق‌هایی را در نظر بگیرد تا بر اساس این حمایت‌ها، کشاورز سود متعارف داشته باشد.

وی ادامه داد: ارائه یارانه ، یارانه برای خرید ماشین آلات و مکانیزاسیون، خرید تضمینی محصولات، و… از بسترهایی است که بخش خصوصی را تشویق به مشارکت در تولید می‌کند.

پیشه ور گفت: محصولات کشاورزی عمدتاً فسادپذیر بوده و مانند فولاد، خودرو و… نمی‌توان در انبار نگهداری کرد و مثلاً یک سال بعد به فروش رساند.
محصولات کشاورزی پس از برداشت باید عرضه یا به صنایع تبدیلی واگذار شوند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران با بیان اینکه تمام این فرایند مانند یک زنجیره به یکدیگر متصل است، اظهار کرد: سود در افزایش و حضور مردم در تولید نقش زیادی دارد؛ از این رو در بخش صنایع تبدیلی باید کشاورز در سود کارخانجات مشارکت داشته باشد.
برخی محصولات مانند چغندر قند، محصولات دخانی و… در کارخانه‌ها تبدیل به محصول نهایی مانند شکر و… می‌شوند.
بنابراین خرید قراردادی و سهیم کردن کشاورز در سود صنایع تبدیلی می‌تواند در تشویق مردم به حضور در فعالیت‌های تولیدی نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: در بخش صنایع تکمیلی نهاد تحویل گیرنده محصولات کشاورزی باید آموزش‌های لازم را حین فرایند نیز ارائه دهد و بر عملکردها نظارت داشته باشد.
همچنین محصولات در زمان کشت باید تعیین شود تا تولید پایدار رقم بخورد.
اگر تمام این اقدامات انجام شود سرمایه در گردش افزایش یافته و کشاورز به عنوان بخش خصوصی دلگرم فعالیت خود می‌شود.

پیشه ور تاکید کرد: همه از مزرعه تا بازار در سود محصولات باید شریک باشند در حالی که در حال حاضر کارخانجات محصولات تولیدی را خریداری نمی‌کنند یا چون این تولیدات فسادپذیر است کشاورز ناچار است با قیمت پایین محصولات را به فروش برساند و سود را صاحبان کارخانجات داشته باشند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران با اشاره به صنعت دامپروری ادامه داد: در حوزه دام هم همین روند وجود دارد؛ محصولی مانند شیر فسادپذیر بوده و دامدار با قیمت پایین آن را در اختیار صنایع تبدیلی قرار می‌دهد و سود این حوزه نیز شامل تولیدکنندگان فراورده‌های لبنی می‌شود.

پیشه ور گفت: اگر مشارکت مردم در تولید پررنگ‌تر شود و خریدهای قراردادی رونق بگیرد دیگر شاهد اتفاقاتی همچون کمبود قرمز و مازاد مرکبات نخواهیم بود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.