سیاست‎گذاری نادرست خاک‌های کشور را از بین برده است

0

به گزارش گزاری مهر، علیرضا مهاجر روز دوشنبه در آئین گرامیداشت روز جهانی خاک که در دانشکدگان و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد، افزود: یکی از تخریب کنندگان اصلی خاک‌های کشور بخش زراعت است به طوری که از ۱۸ میلیون هکتار اراضی قابل کشت ۱۲ میلیون هکتار در بخش زراعت است.

وی یکی دیگر از اقدامات در حوزه را جلوگیری از فرسایش خاک دانست و اظهار کرد: هر شخم زمین یا هر محصولی که کشت می‌شود اگر مناسب با اکولوژی و خاک منطقه نباشد سبب تخریب خاک شده است.

مهاجر با بیان اینکه از طرف دیگر موضوع غذای مردم و امنیت غذایی نیز مطرح است، گفت: به رغم اهمیتی تولید غذای مورد نیاز مردم باید از بار تخریبی خاک کاست.

۷۰ درصد اراضی کشاورزی کشور زیر پنج هکتار است

مهاجر با بیان اینکه برای حاصلخیزی خاک و فعال سازی میکروارگانیسم‌های خاک باید تناوب کشت رعایت شود، افزود: این در شرایطی است که ۷۰ درصد اراضی کشاورزی کشور خرد و زیر پنج هکتار است که نمی‌توان برای آن سیاستگذاری کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در سیاست گذاری‌ها باید طوری حرکت کنیم تا به شعارهایمان عمل کنیم، گفت: بشر از روز ابتدای خلقت برای کشت گیاهان مورد نیاز خود در جایی اسکان یافت که کنار آبرفت‌ها و رودخانه‌هاست که دارای خاک حاصلخیز است که به تدریج این کلاس خاک با افزایش جمعیت زیر ساخت و ساز رفت.

مهاجر همچنین به موضوع ‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: جنگل‌هایی که از میلیون‌ها سال پیش ایجاد شده و تا به امروز به دست ما رسیده، زمانیکه یک دچار آفت و بیماری می‌شود متخصصان این بخش فتوای قطع این درختان را می‌دهند در حالی که میلیون‌ها سال این درختان و جنگل خود را زنده نگه داشته‌اند.

وی گفت: حتی در شرایط بیماری درخت خود را از بین برده و خرد و پودر شده و به دل خاک می‌رود که موجب تغذیه خاک و رویش دوباره گیاهان و زنده ماندن جنگل‌ها می‌شود و این در حالی است که مقصران اصلی از بین رفتن خاک ما تحصیل کرده‌ها هستند.

مهاجر با بیان اینکه ما با سیاستگذاری‌های نادرست خاک را تخریب می‌کنیم و بعد برای کاری که می‌کنیم روز خاک را گرامی می‌داریم، تاکید کرد: باید بتوانیم طوری سیاستگذاری کنیم که تخریب خاک را به حداقل برسانیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با کوچک شدن اراضی کشاورزی تا ۱۰ سال آینده ۹۰ درصد اراضی زیر سه هکتار می‌شود که برای این سه هکتار چه سیاستگذاری می‌شود انجام داد.

وی افزود: در شمال کشور میزان سرانه زمین هفت دهم هکتار است که اگر وارد بخش وراثتی هم شود این زمین‌ها کوچک‌تر می‌شود و کم کم تبدیل به ویلاسازی می‌شود.

موضوع خاک به رغم تأکیدات مورد غفلت قرار گرفته است

رئیس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز در این آئین گفت: خاک یکی از مسائلی است که علیرغم تأکیدات زیادی که بر آن می‌شود غفلت زیادی نسبت به آن می‌شود.

سید محمدعلی ابراهیم زاده موسوی افزود: همچون موضوع امنیت غذایی که یکی از مهمترین مسائل مبتلابه ایران و دنیا که مورد غفلت قرار گرفته که بعد از جنگ اوکراین نمود بیشتری یافت.

وی تصریح کرد: که پایه‌های اصلی امنیت غذایی آب و خاک است که اهتمام زیادی نسبت به آن نیست که اگر بود با این حجم تغییر کاربری‌ها و از بین رفتن خاک روبرو نبو.

ابراهیم زاده موسوی تاکید کرد: بایستی در دانشگاه‌ها به سمت تولید دانش برای حفاظت و احیای خاک برویم که خلأ زیادی در آن داریم از طرفی دیگر جهاد کشاورزی هم در آینده پژوهی کشور باید خروجی‌های خاک را احصا کند تا ما دانش آن را تولید کرده و دانشمندش را تربیت کنیم.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.