صادرات ۷۰ درصد کشمش کشور از آذربایجان شرقی صورت می‌گیرد

0

به گزارش گزاری مهر، اکبر کرامتی در دومین نشست تخصصی کارگروه ساماندهی سوغات ملی ایران در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که با حضور معاونین و مدیران این وزارت برگزار شده بود افزود: در آذربایجان شرقی ۴۰ نوع گیاه دارویی تولید می‌شود که از جمله محصولات شاخص بالنگوی شهری است که قدمت طولانی دارد.
زیره سیاه، زیره سبز، سیاه دانه، آویشن، سماق که زیستگاه طبیعی آن در شمال استان، شهرستان هوراند است و در حال اهلی شدن و تولید ی است، از دیگر محصولات شاخص است.

وی اظهار کرد: در آذربایجان شرقی در خصوص تولید گل محمدی و صنایع جانبی آن یعنی تولید متابولیت‌های ثانویه پیشرفت‌های خوبی وجود داشته است.

کرامتی ادامه داد: به خاطر مسائل و مشکلات خشکسالی، تولید محصولاتی با نیاز آبی پایین مثل در اولویت قرار دارد.

وی گفت: تولید پسته در آذربایجان شرقی در حال گسترش است و همه مطالعات لازم و بحث‌های اقلیمی که گیاه باید داشته باشد انجام شده است.
همچنین تولید به صورت چشمگیری در حال افزایش است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد استان آذربایجان شرقی گفت: در کشور نظام و ساختار خوبی ندارد.
عمدتاً خام فروش هستیم و توجه جدی نشده است.
گیاهان دارویی محصولات بسیار ارزشمندی هستند که هم برای سلامت جامعه و هم تولید مواد اولیه برای پروسس داروهای صنعتی استفاده می‌شود.
سال گذشته در منطقه خاورمیانه از کل ترنورهای مالی که در منطقه وجود داشته ۵۷ درصد برای امارات و عربستان بود، تولید کننده ما هستیم، متأسفانه یک دهم درصد ترنور مالی برای کشور ماست.
خام فروشی می‌کنیم و محصول را از دست می‌دهیم و این روند همچنان ادامه دارد.

کرامتی افزود: آذربایجان شرقی علاوه بر گیاهان دارویی در نیز استانی سرآمد است و بزرگترین صادرکننده خشکبار کشور نیز این استان است.
۷۰ درصد کشمش کشور را آذربایجان شرقی صادر می‌کند.
بیش از ۶۰ هزار تن نخودچی و نخود ی وجود دارد که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد و کارهایی برای برندسازی این محصول در حال انجام است.
در دنیا ما و کمی نیز ترکیه این کار را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در خصوص تولید انواع شیرینی جات، صنایع تبدیلی، غذا داروها و … نیز فعالیت‌های زیادی وجود دارد که با شناساندن این ظرفیت‌ها می‌توانیم در خصوص استانداردسازی، رونق تولید و برندسازی و… قدم برداریم.

کرامتی گفت: بسیاری از صنایع دستی استان که توسط بانوان عضو صندوق‌های خرد زنان تولید می‌شود در حال فراموشی است.
مثلاً ممقان دوزی صنعتی قی است که توسط تعداد محدودی هنرمند تولید می‌شود و با معرفی و حمایت از تولید کنندگان، تولید این محصولات رونق بیشتری می‌گیرد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.