صرفه‌جویی ارزی با تولید ۵۶۰ هزار تن بذر

0

به گزارش نگار مهر، اصلاح در کشور یکی از دستورالعمل‌های بخش بوده تا ضمن کاهش وابستگی به واردات، بهره‌وری فعالیت‌های کشاورزی در کشور ارتقا پیدا کند.
تولید بذرهای اصلاح شده در داخل ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار از خروج سرمایه جلوگیری کرده است.

مطالعات روی اصلاح بذور از سیب زمینی، گوجه فرنگی، لوبیا، فلفل، پیاز، انواع آبی و… در حال انجام است و بخشی از بذور تجاری شده و در حال استفاده است.
همچنین در حوزه به‌نژادی و به‌زراعی کارهای بسیاری در حال انجام است و طرح‌ها در ۴ دسته ملی، استانی، مشترک و سفارشی پیگیری می‌شود.
از ابتدای مطالعات روی محصولات کشاورزی تا سال ۱۳۹۳، ۱۵ رقم بذر اصلاح شده معرفی شد و بعد از آن با جدید در تقریباً یک دهه اخیر ۲۵ رقم ثبت شده و ۲۸ رقم در دست معرفی به جمع بذور اصلاح شده افزوده شد.

سیاست کلان کشور در راستای امنیت غذایی و مقاومتی بوده در این راستا در دسترس بودن مواد غذایی سالم و به اندازه کافی برای عموم مردم هدف نخست برنامه ریزان در این بخش است.

سیدمجتبی خیام‌نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در کمیسیون دائمی هیأت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به تولید ۵۶۰ هزار تن بذر در این سازمان، گفت: سالانه با تولید ۹۸ درصد بذر محصولات زراعی از خروج یک میلیارد دلار ارز جلوگیری می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به معیشت مردم، ادامه داد: تأثیر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در تأمین غذای سالم، سفره مردم و امنیت غذایی نقش مهمی دارد.

خیام‌نکویی با اشاره به معرفی محصولاتی که قابلیت دانش‌بنیانی دارند، تصریح کرد: سازمان تحقیقات از هر عاملی که موجب ارتقای بهره‌وری شود، استقبال می‌کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.