لرستان می‌تواند پنج درصد از روغن کشور را تأمین کند

0

به گزارش نگار مهر، غلام حسین خدرایی امروز سه‌شنبه در جلسه دانه‌های روغنی لرستان، اظهار داشت: باتوجه‌به اینکه کشور با بحران کم‌آبی در اکثر مناطق روبرو است، کشت محصولاتی با نیاز آبی حداقلی، یک اصل و ضرورت محسوب می‌شود.

وی گفت: دانه‌های روغنی از محصولات استراتژیک هستند که توسعه کشت آنها می‌تواند بی‌نیازی کشور از واردات دانه‌های روغنی را به دنبال داشته باشد.

معاون مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد ، بیان داشت: خاصیت سازگاری با محیط، ارزش تناوبی بالا، کنترل علف‌های هرز، استفاده بهینه از رطوبت و بارندگی، مقاومت به سرما، برداشت زودهنگام و در نتیجه آماده‌شدن زمین برای کشت دوم و داشتن ۴۰ درصد روغن بسیار باکیفیت از دیگر مزایای توسعه کشت دانه‌های روغنی است که می‌توان از آنها یادکرد.

خدرایی با اشاره به اینکه کاملینا گیاهی از خانواده کلزا است که از مهم‌ترین دانه‌های روغنی ایران و جهان است و در مقابل استرس‌های محیطی مانند سرما و خشکی بسیار مقاوم است، افزود: ازاین‌رو کشت این محصول در استان‌هایی مانند خراسان شمالی یا رضوی یا در مناطق سرد غربی کشور مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، لرستان و حتی مازندران و خوزستان می‌تواند مناسب باشد.

وی بیان داشت: لرستان می‌تواند پنج درصد روغن کشور را تأمین کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.