مرکز تحقیقات کشاورزی اردبیل رتبه اول کشوری را کسب کرد

0

کمال شهبازی در گفت‌وگو با نگار مهر، اظهار کرد: در سومین اجلاس سراسری رؤسای مؤسسات پژوهشگاه، پژوهشکده، مراکز ملی و استانی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج ، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بین کلیه مراکز و مؤسسات رتبه اول کشوری را در تمام زمینه‌ها کسب کرده و مرکز نمونه کشور در سال ۱۴۰۲ شد.

وی دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی توأم با بهره‌وری را به عنوان یکی از مهمترین محورهای راهبردی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برشمرد و تصریح کرد: سازمان تات خط مقدم پاسخگو بودن به حل مشکلات بخش کشاورزی است،

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به دستاوردهای ۲ ساله مرکز در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: در حوزه پژوهش اجرای ۳۳۸ فقره پروژه تحقیقاتی، انتشار ۴۸۱ نشریه ترویجی و مقاله و مشارکت در معرفی ۵۳ رقم زراعی و باغی انجام گرفته است.

شهبازی با بیان اینکه معرفی ۱۵ ژنوتیپ امیدبخش جز برنامه‌های آینده مرکز تحقیقات استان اردبیل قرار دارد، افزود: ایجاد دهکده فناوری و نوآوری استان، انعقاد ۱۳ تفاهم‌نامه همکاری، اجرای ۱۱۰ هزار نفر روز دوره آموزشی و بیش از یک‌هزار برنامه ترویجی در راستای انتقال یافته‌های تحقیقاتی حکایت از همکاری با سازمان جهاد کشاورزی استان دارد.

وی به اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه پشتیبانی و زیرساخت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی درآمدهای اختصاصی مرکز، تأسیس ایستگاه ملی سیب‌زمینی کشور، احداث مدرن تحقیقاتی، سردخانه و آزمایشگاه مجهز و اخذ ۹۸ درصدی سند مالکیت تک برگی در دولت سیزدهم حاصل شده است.

شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: تولید سه هزار و ۵۰۰ تن استاندارد و گواهی شده، ۳۴۰ هزار اصله ، نظارت بر تولید ۶۰ هزار تن محصولات زراعی و ۳۷۴ هزار اصله نهال از اقدامات شاخص در تولید محصولات فناورانه و نظارت است.

وی در حوزه مدیریت و حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی استان به گردآوری ۲۱۸ گونه بومی ، نگهداری ۲۲ نفر شتر دوکوهانه و تدوین اطلس ذخایر ژنتیکی استان اردبیل اشاره کرد.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به اهم برنامه‌های آینده مرکز تحقیقات استان اردبیل پرداخت و بیان کرد: افزایش اثربخشی و ضریب نفوذ دانش برای جهش تولید، توجه جدی به پایداری منابع آب و افزایش بهره‌وری آن، تنوع‌بخشی به ارقام زراعی و باغی با توجه به تغییرات اقلیمی، اصلاح الگوی کشت، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت زیرساخت‌های مرکز جز برنامه‌های آینده مرکز قرار دارد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.