نشست تغییر اقلیم، منابع آب و بهره‌برداری پایدار برگزار می شود

0

به گزارش گزاری مهر به نقل از ، فاطمه فلاحتی، دبیر دومین نشست تغییر اقلیم پژوهشکده سوانح طبیعی با موضوع منابع آب و بهره‌برداری پایدار گفت: نشست تغییر اقلیم، منابع آب و بهره‌برداری پایدار در ۲۲ شهریور امسال برگزار می‌شود که سه محور ظرفیت‌های آبی، چالش‌های قوانین و پیامدهای تغییر اقلیم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: پژوهشکده سوانح طبیعی قصد دارد ۸ تا ۱۰ نشست در حوزه تغییر اقلیم را در سلسله نشست‌های تخصصی کرسی یونسکو در همین پژوهشکده با هدف توسعه مشارکت اجتماعی، همکاری‌های فرابخشی، تقویت نهادهای مردمی و بخش خصوصی و ایجاد یک ساختار مدیریتی برای حکمرانی تغییر اقلیم برگزار کند.

وی ادامه داد: نخستین نشست توسط پژوهشکده سوانح طبیعی با موضوع تغییر اقلیم از نظر هواشناسی و با رویکردهای خشکسالی، سیلاب و طوفان‌های گرد و غبار خرداد امسال برگزار شد.

فلاحتی با بیان اینکه در ایران هنوز ساختار واحدی برای مدیریت و حکمرانی تغییر اقلیم وجود ندارد، گفت: نهادهای اجرایی مختلف در برنامه‌ها و چشم‌اندازهای خود، تنها حرف تغییر اقلیم را زده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به پیامدهای تغییر اقلیم در بخش‌های مختلف از جمله منابع طبیعی، ، امنیت غذایی، بهداشت و منابع آبی ما به دنبال آن هستیم همه نهادهای اجرایی و نهادهای مربوطه را طی چند مرحله سر یک میز بنشانیم و دغدغه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادها را جمع‌آوری کنیم و در نهایت به همکاری فرابخشی برای تلفیق توسعه با تغییر اقلیم دست پیدا کنیم.

مدیر گروه مخاطرات هیدرولوژیک پژوهشکده سوانح طبیعی با اذعان به اینکه در کشور، تغییر اقلیم در برنامه‌های توسعه‌ای دیده نشده و هنوز یک ساختار و متولی برای مدیریت تغییر اقلیم وجود ندارد، گفت: ضروری است با توافق و همکاری‌های فرابخشی، توسعه با تغییر اقلیم دیده شود و حکمرانی تغییر اقلیم در سیاست‌ها و اقدامات اجرایی ورود پیدا کند.

وی ابراز کرد: در این نشست‌ها پس از بازگویی و جمع‌بندی جنبه‌های مختلف تغییر اقلیم، اگر نیاز بود بند قانونی در این زمینه تدوین یا قانون موجود اصلاح می‌شود.

فلاحتی درباره نشست‌های بعدی تغییر اقلیم که طی امسال برگزار خواهد شد، گفت: نشست‌های بعدی با موضوعاتی از جمله صنایع و انتشار گازهای ‌ای، کشاورزی، امنیت غذایی، منابع طبیعی و محیط زیست، بهداشت، گردشگری و سازگاری و تاب‌آوری برگزار خواهد شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.