نیمی از دامهای استان همدان از نژاد مهربان است

0

به گزارش گزاری مهر، عادل بصیری، با بیان اینکه گوسفند مهربان، نژاد غالب در استان همدان است اظهار کرد: این نژاد بومی بیشتر در شهرستان کبودراهنگ زاد و ولد می‌کند اگرچه به صورت پراکنده در دیگر نقاط استان نیز پرورش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ویژگی‌های ظاهری این نژاد منحصربه‌فرد است به طوری که دنبه‌ای متوسط، وزن سنگین، بدن کشیده و پوشیده از پشم دارد افزود: رنگ سر و صورت و گردن این نوع گوسفند یی روشن و تیره است، همچنین رنگ بدن نخودی روشن و تیره یا ‌ای دارد که اکثراً با افزایش سن رنگ‌ها روشن‌تر می‌شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد استان همدان در تشریح دیگر ویژگی‌های این نژاد بومی تصریح کرد: تولید بیشتر نسبت به نژادهای ناخالص، درصد باروری و دوقولوزایی بالاتر و در نتیجه بهره‌وری بیشتری، همچنین سازگاری با آب و هوای استان همدان دارد.

وی با بیان اینکه ضریب تبدیل این گونه بالا و کیفیت گوشت، شیر و پشم آن کیفیت قابل توجهی است یادآور شد: زمانی که بره این نژاد به دنیا می‌آید وزنی معادل نر ۳.
۹ و ماده ۳.
۷ کیلوگرم دارد.

بصیری با اشاره به اینکه وزن سه ماهگی برای نرها ۲۱.
۵۴ کیلوگرم و ماده کمتر از آن است گفت: گوسفند ماده روزانه بین ۱۷۰ تا ۱۸۵ گرم و نر بین ۲۰۰ تا ۲۱۰ گرم افزایش وزن دارد.

وی با تاکید بر اینکه گوسفند ماده مهربان روزانه ۵۰۰ گرم شیر تولید می‌کند و بازه شیردهی آن ۱۱۰ روز است افزود: مدتی نژاد مهربان و رومانف را تلاقی دادن به طوری که از ژن دو قلوزایی و مقاوم بودن بهره‌مند شوند و ۱۳ درصد دوقلوزایی افزایش داشته باشد.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با بیان اینکه حدوداً نیمی از یک میلیون و ۴۱۹ هزار رأس دام سبک استان گوسفند نژاد مهربان است اظهار کرد: در این حوزه همزمان سازی فحلی برای ۴ هزار و ۷۰۰ رأس گوسفند در سال جاری انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای حفظ این نژاد اصلاح نژادی، هم‌زمان سازی فحلی و حفظ نژاد در هسته خالص سازی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان در حال انجام است یادآور شد: برنامه به سوی افزایش نژاد مهربان است تا به مانند گذشته میزان آن افزایش یابد.

بصیری در بخش دیگر با بیان اینکه پشم گوسفند مهربان بهترین کیفیت برای فرش بافی را دارد تصریح کرد: متوسط تولید سالانه پشم گوسفند ماده، شش دهم کیلوگرم و نر نه دهم کیلوگرم است.

وی در پایان تأکید کرد: دامداران از پرورش گوسفند مهربان به خوبی استقبال می‌کنند از همین رو افزایش میزان تولید این نژاد مجدانه در دستور کار است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.