همه چیز درباره گل رز | ۵ نوع از زیباترین رز های جهان

0

در این مطلب از وب سایت گل تازه در مورد گل رز که یکی از محبوبترین گل های ایران هست صحبت میکنیم. گل رز یا گل سرخ، گیاهی است که به خانواده‌ی رزاسه (Rosaceae) و در راسته‌ی گل‌سرخ‌سانان قرار دارد. این خانواده حدود ۱۰۷ جنس و ۳۱۰۰ گونه را شامل می‌شود. رزها به همراه ۲۴ خانواده دیگر در یک راسته قرار دارند که با نام راسته رز (Rosales) شناخته می‌شود. حدود ۷۰ جنس از خانواده‌ی رز به عنوان گیاهان زینتی، خوراکی و دارویی کاربرد فراوان دارند.

گیاه رز حدود ۱۴۰ گونه دارد. از این تعداد، ۹۵ گونه از آسیایی، ۱۸ گونه از آمریکای شمالی و مابقی از اروپا و آفریقا منشا گرفته‌اند. نام گل رز از کلمه‌ی فرانسوی ROSA گرفته شده است. عمر گل‌های این گیاه بسته به نوع آن بین ۲ تا ۴ هفته متغیر است. گل رز محبوب و دوست‌داشتنی برای استفاده به صورت انواع دسته‌گل، باکس‌گل، سبد گل و حتی تاج گل می‌باشد.

بوته‌های گل سرخ معمولاً برای زیباسازی فضاهای سبز، باغ‌ها، پارک‌ها، خیابان‌ها، پرچین‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شوند. رز به عنوان ملکهٔ گل‌ها شهرت دارد. پرورش رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست؛ بلکه از این گل برای عطرسازی، تهیهٔ چای، مربا، لیکور و بسیاری مواد خوراکی دیگر نیز استفاده می‌شود.

موارد استفاده از گل زیبای رز

عطر رز آرامش‌بخش سیستم عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان تأثیر دارد. به همین دلیل در عطر درمانی نیز به کار برده می‌شود. اسانس رز گران‌ترین اسانس دنیا است و هر گرم آن معادل یک گرم طلا در بازار جهانی دارد. گل رز از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل ملی، مقام نخست را در میان تمامی گل‌ها دارد و در ۱۰ کشور ایران، آمریکا، ، ایتالیا، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ و بلغارستان به عنوان گل ملی انتخاب شده است.

انواع گل رز

برای شناسایی نژاد هر نوع از گل‌های رز، در سراسر دنیا دسته‌بندی‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفته‌اند. در ادامه، تقسیم‌بندی معروف‌ترین انواع گل‌های رز آمده است:

  1. گل‌های رز هیبریدی: این گل‌ها نتیجه ترکیب دو یا چند نژاد مختلف رز هستند. آن‌ها معمولاً برای زینت‌بخشی و برش‌گل‌ها استفاده می‌شوند.
  2. گل‌های رز تک‌گل: این نوع گل‌ها دارای یک گل در هر ساقه هستند و به عنوان گل‌های برشی محبوب هستند.
  3. گل‌های رز کلمبر: این گل‌ها دارای گل‌های کوچک و خوش‌رنگ هستند و برای پوشش زمین و زینت‌بخشی مناسب هستند.
  4. گل‌های رز پلیانتا: این گل‌ها دارای گل‌های پرپتال و چندین لایه هستند و برای تزئین باغ‌ها و فضاهای سبز مناسب هستند.
  5. گل‌های رز ترنتینا: این نوع گل‌ها دارای گل‌های کوچک و تک‌گل هستند و برای زینت‌بخشی و تاج‌گل‌ها مناسب هستند.

با این تقسیم‌بندی‌ها، می‌توانید گل‌های رز را بهتر شناسایی کنید و از زیبایی و محبوبیت آن‌ها لذت ببرید.

گل رز به کدام خانواده و راسته تعلق دارد؟

گل رز به خانواده‌ی رزاسه (Rosaceae) و راسته‌ی گل‌سرخ‌سانان تعلق دارد. این خانواده شامل حدود ۱۰۷ جنس و ۳۱۰۰ گونه است و رزها به همراه ۲۴ خانواده دیگر در راسته‌ی رز (Rosales) قرار دارند. اگر سوالات بیشتری دارید یا به اطلاعات تکمیلی نیاز دارید، خوشحال می‌شوم که کمک کنم.

خانواده رزاسه چند جنس و گونه را شامل می‌شود؟

خانواده رزاسه حدود ۱۰۷ جنس و ۳۱۰۰ گونه را شامل می‌شود. این خانواده یکی از بزرگ‌ترین خانواده‌ها در میان گیاهان گل‌دار است و تنوع زیادی از گیاهان را در بر می‌گیرد. اگر سوال دیگری دارید یا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، لطفاً بپرسید.

چه تعداد از گونه‌های گل رز از آسیا منشأ گرفته‌اند؟

از حدود ۱۴۰ گونه گل رز که وجود دارد، ۹۵ گونه از آن‌ها منشأ آسیایی دارند. این تعداد نشان‌دهنده تنوع بالای گل‌های رز در قاره آسیا است. اگر سوالات بیشتری دارید یا به اطلاعات تکمیلی نیاز دارید، خوشحال می‌شوم که کمک کنم.

نام گل رز از کدام کلمه فرانسوی گرفته شده است؟

نام گل رز از کلمه‌ی فرانسوی ROSA گرفته شده است. اگر سوالات بیشتری دارید یا به اطلاعات تکمیلی نیاز دارید، لطفاً ادامه دهید.

منابع جهت مطالعه بیشتر

رز – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.