۱۱ همت به حساب گندم کاران واریز شد

0

به گزارش خبرنگار مهر، خرید تضمینی امسال به حدود ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن رسید این در حالی است که پیش بینی شده بود این عدد ۸ میلیون تن باشد.
این امر منجر به مشکلاتی در تأمین مالی مورد نیاز شد.
از سوی دیگر تغییر گندم از ۱۳ به ۱۵ هزار تومان چالشی دیگر بود که به این موضوع دامن زد.
بخشی از گندم‌ها در ماه‌های نخست سال خریداری شد اما هنوز با گندم کاران تسویه نشده و فقط قیمت پایه به آنها پرداخت شده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران معیشت و شغل کشاورزان به طور مستقیم تحت تأثیر این عملکردها بوده و نگرانی‌هایی را در جامعه به وجود آورده است.

در ادامه تسویه هزینه گندم کاران، اوایل مهر ۱۰ هزار میلیارد تومان به گندم کارانی که هیچ دریافتی نداشتند با در نظر گرفتن مبلغ ۱۱.
۵۰۰ تومان پرداخت شده و حدود ۳۰ همت از مطالبات باقی مانده بود.
در ادامه نیز ۱۱ همت دیگر پرداخت شد.
به گزارش سید سعید راد، معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه حمایت از تولید داخلی محصولات اساسی کشاورزی برای خودکفایی و تأمین امنیت پایدار غذایی را وظیفه خود می‌دانیم، گفت: هفته گذشته ۱۰ هزار و ۹۸۶ میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان بابت تحویل گندم پرداخت شد و این در حالی است که در قانون بودجه امسال، تنها ۷۰ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم پیش‌بینی شده بود، اما در راستای حمایت از کشاورزان، تاکنون ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گندم خریداری شده که ۱۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی با اعلام اینکه امروز بیش از ۷۸ درصد از مطالبات کشاورزان بابت تحویل گندم پرداخت شده و کمتر از ۲۲ درصد باقی‌مانده نیز به زودی پرداخت خواهد شد، تصریح کرد: تاکنون ۹۸ درصد مطالبات کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد، ۹۷ درصد مطالبات کشاورزان استان فارس و بیش از ۷۵ درصد مطالبات کشاورزان سایر استان‌ها پرداخت شده است.

خرید داخلی

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه در راستای حمایت از تولید داخلی، ضمن عدم واردات برنج خارجی، نسبت به خرید برنج داخلی از کشاورزان ۳ استان شمالی کشور اقدام شده است، اظهار کرد: به این منظور، ثبت سفارش جدید برای انجام واردات برنج خارجی انجام نشده و با تمام توان، پایِ حمایت از تولید محصولات داخلی ایستاده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم کشاورزان دچار آسیب و خسارت شوند.

راد با اعلام خریداری ۱۰ میلیون و ۳۴۸ هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور، خاطرنشان کرد: این مقدار نسبت به سال قبل با ۳ میلیون و ۱۶۴ هزار تن افزایش از رشدی برابر ۴۴ درصد و نسبت به دو سال قبل نیز با ۵ میلیون و ۸۱۴ هزار تن رشدی معادل ۱۲۸ درصد داشته است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.