۲میلیون هکتار اراضی کشاورزی به سیستم‌ هوشمند آبیاری تجهیز می شود

0

به گزارش گزاری مهر، فریبرز عباسی، مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری گفت: برنامه ما این است تا سال ۱۴۱۱ در راستای اهداف سند امنیت غذایی دانش‌بنیان، بیش از دو میلیون هکتار اراضی آبی را به سیستم‌های آبیاری هوشمند تجهیز کنیم.

وی افزود: به منظور تحقق این برنامه تاکنون ۵۰ پایلوت هوشمندسازی برای انواع روش‌های آبیاری در سطح ۵ هزار هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور اجرا شده است.

وی اظهار کرد: تقریباً در همه استان‌ها، پایلوت هوشمندسازی سیستم‌های آبیاری اجرا می‌شود و برخی استان‌ها مانند ۱۰ تا ۱۵ پایلوت را اجرا کرده‌اند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نتایج برخی از پایلوت‌ها نشان می‌دهد که هوشمندسازی سیستم‌های آبیاری موجب افزایش ۵۰ درصد عملکرد تولید، ارتقای بیش از ۵۰ درصد بهره‌وری و کاهش حدود ۲۰ درصدی آب آبیاری شده است.

وی گفت: معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی مصمم است، سیستم‌های هوشمند آبیاری را با توجه به مزیت‌های آن در اراضی آبی کشاورزی توسعه دهد.

عباسی با بیان اینکه هوشمندسازی سیستم‌های آبیاری شامل دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است، تصریح کرد: بخش نرم‌افزاری شامل داده‌ها و اطلاعات ماهواره‌ای و بخش سخت‌افزاری شامل سنسورها برای اندازه‌گیری رطوبت و دمای خاک و سایر پارامترها است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.