۳۰۰ کلینیک کشاورزی در آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند

0

به گزارش نگار مهر، اکبر فتحی صبح سه شنبه در سلسله نشست‌های رسانه‌ای رسم خدمت اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان در خصوص شاید کم به نظر برسد ولی باید گفت که نزدیک به ۳۰۰ کلینیک کشاورزی در استان وجود دارد ولی شرکت دانش بنیانی در این مورد نیست و به عبارتی هنوز چارچوب اخذ مجوز دانش بنیانی را کسب نکرده‌اند.

وی ادامه داد: شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی در سه سال گذشته ۳ مورد بود که الان به ۳۳ مورد رسیده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان ابراز کرد: گذاری مناسب برای محصول در سال اول خدمت دولت سیزدهم انجام گرفت و به تبع آن منجر شد تا کشاورزان رغبت زیادی برای کشاورزان ایجاد کرد از این‌رو میزان خرید و تولید گندم به صورت تصاعدی افزایش یافت.

وی گفت: ما در حال حاضر در آرد گندم به خودکفایی رسیده‌ایم.

فتحی یادآور شد: ۱۱۵ هزار تن از بنادر حمل شده و بین کشاورزان توزیع می‌شود و همچنین ۷۵ هزار تن اصلاح شده بین کشاورزان توزیع می‌شود.

وی با اشاره بر مدیریت آب و خاک در بخش کشاورزی گفت: اصلاح بهبود زمینه خاک و اصلاح مدیریت آبیاری و بهینه‌سازی مصرف آب و کشاورزی اقدامات زیادی انجام گرفته است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بیان داشت: پایاب سد قیز قلعه‌سی با سرعت خوبی پیش می‌رفت ولی در یک زمان دیگر متوقف شد و با ۵ درصد باقی مانده کار تعلیق شده بود اما در دولت سیزدهم در سریع‎‌ترین زمان این پروژه به اتمام رسید.

وی گفت: ایجاد امنیت غذایی و تأمین غذای مورد نیاز جامعه رو به رشد جزو وظایف جهاد کشاورزی است.

وی افزود: جامعه هر لحظه در حال رشد است و در مقابل منابع در حال کاهش می‌باشد از این‌رو منابع به یک مدیریت و علم روز نیاز دارد تا جامعه تأمین شود.

رئیس جهاد کشاورزی استان بیان داشت: ضرورت بر این است تا با استفاده از دانش بتوان عملکرد خود را در واحد تولیدی افزایش داد.

وی با تاکید بر اجرای شعار سال در بخش کشاورزی، گفت: اولویت بر این است تا از دانش فارغ‌التحصیلان کشاورزی استفاده کنیم.

وی گفت: پایاب سدهای هریس، میانه و خداآفرین با اقدامات و تأمین منابع به بهره‌برداری رسید و در مجموع ۲۲ هزار هکتار در حوزه شبکه آبیاری به بهره‌برداری کامل رسید.

فتحی به احیای و مرمت قنوات اشاره کرد و گفت: ما همیشه در حوزه بارندگی در تنگنا هستیم زیرا ما یک سوم بارندگی دنیا را داریم و در مقابل سه برابر تبخیر آب نسبت به دنیا داریم.

وی ادامه داد: از اقدامات شاخص در این دولت، توجه جدی به قنوات بود که با تأمین منابع سالیانه ۶۰ رشته در سطح استان بهسازی شد و در طول سه سال ۱۸۷ رشته قنات بهسازی و بازسازی می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: سالانه ۱۳۵ تا ۱۳۷ کیلومتر بهسازی کانال‌های آبی عمومی (درجه ۳و ۴) انجام گرفته است.

وی با تاکید بر مساله تأمین مواد پروتئینی و اهمیت آن گفت: طرحی تحت عنوان مردمی‌سازی یارانه‌ها ایجاد شد زیرا هر جا دو نرخی بوده است، فساد هم ایجاد شده است و بنده به شدت با تک نرخی بودن و حذف ارز ترجیحی موافق هستم.

فتحی گفت: ظرفیت جوجه ریزی استان نزدیک به ۷ میلیون قطعه رسیده است و تمام نیاز و حتی مازاد نیاز استان تأمین می‌شود.

وی افزود: با ترمیم مرغداری‌ها ثبات در بخش در بازار هستیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان به کم بودن میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: افراد متمکن در این بخش سرمایه‌گذاری نمی‌کردند ولی اخیراً در این بخش سرمایه‌گذاری‌های زیادی دیده می‌شود به طوری‌که سالانه ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت یک دغدغه بزرگ دولت سیزدهم بود، گفت: استان آذربایجان‌شرقی سرآمد این موضوع است زیرا به علت قهر طبیعت در استان ما این موضوع را از قبل شروع کرده بو و برنامه الگوی کشت استانی داشتیم.

فتحی گفت: در رابطه با ‌ها اقدامات خوبی انجام گرفته است به طوریکه قبل از دولت سیزدهم حدود ۲۵۰ هکتار گلخانه داشتیم که الان به ۳۵۰ هکتار رسیده‌اند و همچنین یک هزار هکتار نیز مطالبه گلخانه داریم که با تأمین تسهیلات از محل منابع مختلف به اجرا در خواهد آمد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.