۴۲ درصد صادرات ایران به اوراسیا، محصولات غذایی و کشاورزی است

0

به گزارش گزاری مهر، سید روح الله لطیفی، مدیرکل پایش و توسعه بازار در خصوص به اوراسیا اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، ۳ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۴۰۱ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۷ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۴۷ دلار به ۵ کشور عضو اتحادیه ی اوراسیا صادر شده که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۹ درصدی در وزن و ۱۱ درصدی در ارزش همراه بوده است.

وی افزود: از این میزان کالای صادر شده ۲۳ درصد وزن و ۴۲ درصد ارزش کالای صادر شده یعنی ۷۷۱ هزار و ۱۱۲ تن به ارزش ۵۵۷ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۴۰۴ دلار محصولات شیلاتی، لبنی، زراعی، باغی، غذایی و فرآوری بودند که نسبت به ۱۰ ماهه سال قبل، رشد ۱۷.
۲ درصدی در وزن و ۱۶.
۴ درصدی در ارزش داشتند.

دبیر کمیته توسعه صادرات شبکه تعاونی‌های ایران در ادامه گفت: صادرات ایران به روسیه در این مدت یک میلیون و ۸۲۴ هزار و ۸۹۳ تن به ارزش ۷۶۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۱۱۱ دلار بود که ۶۰۶ هزار و ۱۶۲ تن از آن به ارزش ۴۱۰ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۵۶۴ دلار آن محصولات غذایی و کشاورزی با سهم ۵۴ درصد از کل صادرات به این کشور بود.

وی افزود: روسیه با جمعیت ۱۴۰ میلیون نفر، حدود ۷۷ درصد جمعیت این اتحادیه را به خود اختصاص داده و ۷۸.
۶ درصد وزن و ۷۳.
۷ درصد ارزش صادرات محصولات غذایی و کشاورزی ایران نیز به این اتحادیه در این ۱۰ ماه به مقصد روسیه صادر شده است.

لطیفی در خصوص سایر مقاصد توضیح داد: صادرات ایران به قزاقستان در این مدت ۱۶۳ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۵۰۶ دلار بود که ۴۱ درصد آن به ارزش ۶۶ میلیون و ۲۵۹ هزار و ۱۱۲ دلار محصولات غذایی و کشاورزی بود، قرقیزستان هم از مجموع سبد واردات ۶۳ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۲۹۵ دلاری خود از ایران ۶۱.
۲ درصد آن را به ارزش ۳۸ میلیون و ۷۸۸ هزار و ۱۳۷ دلار، به محصولات غذایی و کشاورزی ایران اختصاص داد.

مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار تعاون یی ایران افزود: چهارمین مقصد برای محصولات غذایی و کشاورزی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کشور ارمنستان با خرید ۳۶ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۱۷۷ دلار از محصولات کشاورزی و غذایی با سهم ۱۱ درصد از کل صادرات ۳۳۳ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۱۳۴ دلاری ایران به این کشور بود و نهایتاً بلاروس با خرید پنج میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴۱۴ دلار محصولات غذایی و کشاورزی ایران ۳۲ درصد از مجموع واردات ۱۷ میلیون و ۱۰۳ هزار و یک دلاری خود را به این نوع محصولات اختصاص داده است.

وی در خصوص صادرات مازندران در ۱۰ ماهه امسال گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه بیش از یک میلیون و ۳۰۴ هزار و ۷۷۹ تن کالا به ارزش ۲۵۹ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۱۳۰ دلار با اظهار به گمرکات مازندران صادر شده که از این میزان کالای اظهار شده به گمرکات این استان ۱۷۲ هزار و ۹۷۲ تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۱۵۶ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۹۲۹ دلار صادر شده است ۱۳.
۲ درصد وزن و ۶۰.
۳ درصد کل صادرات استان را شامل می‌شود که ۲۰ درصد صادرات این نوع محصولات به اتحادیه اوراسیا از مازندران بوده است.

وی تاکید کرد: این ارقام و آمار مطمئناً همه کالاهای تولید شده در استان که امکان صادرات پیدا کردند نیست و برای دقیق‌تر نشان دادن آن باید صادرکنندگان محصولات فوق، اظهار صادراتی خود را به گمرکات استان انجام دهند ولی در بیشتر مواقع شاهد اظهار آن به گمرکات مرزهای خروجی در سایر استان‌ها هستیم.

لطیفی در خصوص صادرات از مازندران به اوراسیا توضیح داد: کالاهای اظهار و صادر شده از گمرکات امیرآباد، فریدون کنار، ساری و نوشهر به اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ابتدای سال تا پایان دی ماه، یک میلیون و ۸۷ هزار و ۹۹۷ تن کالا به ارزش ۷۲ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۱۴۲ دلار بود که ۶.
۱ درصد وزن و ۴۳.
۴ درصد آن محصولات غذایی و کشاورزی را شامل می‌شد (۶۶ هزار و ۸۲۵ تن به ارزش ۳۱ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۱۳۴ دلار).

وی در خصوص ترکیب کالاهای اظهار و صادر شده از مازندران به اتحادیه اوراسیا گفت: بیش از ۷۱.
۷ درصد از وزن (۴۷ هزار و ۹۲۸ تن) کالاهای صادر شده به اوراسیا را مرکبات و ۱۵.
۷ درصد را انواع رب گوجه فرنگی (۱۰ هزار و ۵۱۸ تن) تشکیل داده‌اند و سایر کالاها هم انواع ماهی، لبنیات، گوجه فرنگی، سیب زمینی تازه و نیمه آماده، ، خرمالو، انار، ، روغن‌های گیاهی و دامی، شیرینی و شکلات، خمیرهای غذایی، ویفر و بیسکوئیت، خیار، نخود فرنگی، زیتون، سبزیجات، فرآورده‌های هموژنیزه ‌ها، آب میوه، کچاپ گوجه، و فرآورده‌های خوراکی بودند.

مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تاکید کرد: به دلیل چند اقلیم بودن کشورمان و نیازهای غذایی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و آسیای میانه و دسترسی‌های مناسب بندری و ریلی به این بازارها در مازندران، خاک حاصلخیز و نیروهای متخصص در این استان، با توسعه زیر ساخت محصولات ‌ای، فرآوری و کشت مناسب، ضمن صادرات محصولات تولیدی در مازندران، این استان را دروازه صادرات سایر استان‌ها به اوراسیا و آسیای میانه تبدیل کرد.

لطیفی افزود: رشد چند برابری صادرات به اوراسیا را از طریق استان مازندران را به شرطی می‌توان شاهد بود که ضمن تقویت تشکل‌های تعاونی روستایی و کشاورزی، باید توسعه زیرساخت‌ها و تولید کیفی محصولات غذایی و زراعی و استمرار تأمین محصولات مورد نیاز این کشورها را با بالاترین استاندارد، در دستور کار تولیدکنندگان قرار گیرد و تشکل‌های مرتبط تمام زنجیره‌های تولید، تأمین و ارزش را به صورت علمی مدیریت کنند تا ضمن فروش محصولات با کیفیت، در بازاریابی، بسته بندی و بازار رسانی مستمر نقش داشته باشند و قابلیت رقابت با سایرین را در این بازارها داشته باشند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.