۷۵۰۰ هزار هکتار از اراضی دهلران به کشت کلزا اختصاص یافت

0

جلال یوسفی در گفت و گو با نگار مهر اظهار داشت: مزارع سرسبز دانه روغنی کلزا بخش وسیعی از اراضی زیرکشت دهلران را دربرگرفته اند.

وی تصریح کرد: امسال ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی به کشت کلزا اختصاص یافته، این مقدار نسبت به سال گذشته افزایش ۳ برابری داشته است.

وی افزود: در سال‌های اخیر توسعه و ترویج این دانه روغنی با هدف کاهش مصرف آب در اراضی ، کاهش وابستگی کشور به واردات روغن کنجاله، افزایش بنیه ی کشاورزان و ایجاد تناوب در راستای در اقتصاد کشور ماموریت اصلی است.

یوسفی ادامه داد: پیدا شدن سر و کله انگلی و مخرب به نام گل جالیز مزارع را تحت تنش قرار داده است، این گیاه خود ریشه ندارد بنابراین به ریشه میزبان می چسبد و مواد غذایی و آب را از ریشه میزبان که کلزا است جذب می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی دهلران بیان کرد: برخی کشاورزان به دلیل عدم آگاهی از نحوه مبارزه با انگل گل جالیز اقدام به شخم مجدد و تخریب مزرعه سرسبز کلزا کردند و برخی هم درصدد این کار هستند.

وی عنوان کرد: سال گذشته برای اولین بار مبارزه با گیاه انگلی جالیز در استان با نظارت مستمر آغاز و این طرح یکی از طرح‌های موفق وزارتخانه بوده است، روش مبارزه با انگل گل جالیز استفاده از علف کش «رانداب» و سولفات آمونیوم در سه مرحله پنج وجهی ۲۰ روز بعد از آن و مرحله سوم چهل روز بعد از اولین مرحله سم پاشی خواهد بود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.