۵ نکته طلائی که برای ساخت گلخانه باید بدانید!

0

سازه گلخانه که برای محافظت از گیاهان در شرایط آب‌وهوایی مختلف در یک محل مستقر می‌شود نیاز به رعایت اصول و نکات خاصی در هنگام ساخت دارد که شما باید توجه زیادی به آن‌ها داشته باشید.

ساختار اصلی اسکلت گلخانه به‌طور معمول با استفاده از محصولات فولادی یا چوبی ساخته می‌شود و پوشش آن نیز از نوع شیشه یا پلاستیک است که برای تکمیل این سازه باید از وسایل و تجهیزات متنوعی استفاده کرد تا شرایط لازم برای رشد گیاهان فراهم شود.

نکاتی که برای ساخت گلخانه باید در نظر بگیرید

گلخانه محفظه‌ای با دیوارها و سقف شفافی است که نور خورشید را به داخل هدایت می‌کند و به باغبان اجازه می‌دهد تا گیاهان را در یک محیط کنترل‌شده پرورش دهد.

طرح‌های گلخانه‌ای این قابلیت را دارند تا تعداد زیادی تجهیزات مختلف ازجمله لامپ‌های خورشیدی، پدهای گرمایشی، تهویه هوا و آب‌پاش داشته باشند تا گیاهان را در حالتی شاداب و سالم نگه دارند.

به‌طور معمول راه‌اندازی سازه گلخانه چالش‌های خاصی به‌همراه دارد که باید با درنظرگرفتن تمامی آن‌ها به‌دنبال این باشید تا در نهایت استحکام و مقاومت را در کنار کارایی مناسب برای فضا فراهم کنید. تعدادی از مهم‌ترین نکات برای این منظور شامل موارد زیر است.

تعیین موقعیت مکانی احداث گلخانه

تعیین موقعیت مکانی سازه گلخانه در دسترسی به آب، برق و گاز اهمیت زیادی دارد که باید این نکته مهم را قبل‌از ساخت در نظر بگیرید تا در مراحل اجرایی مشکلی برای شما ایجاد نشود.

باید میزان نورگیربودن گلخانه را نیز هنگام احداث مد نظر قرار دهید و مطمئن شوید که مکان انتخابی شما در طول زمستان حداقل ۶ ساعت در طول روز نور خورشید را دریافت می‌کند که با جهت‌دهی به فضا تعیین می‌شود.

اگر نوردهی مناسبی در مکان مورد نظر نداشته باشید باید از چراغ‌های رشد برای تامین نیاز گیاهان استفاده کنید که در این حالت دسترسی به منبع انرژی یک مسئله مهم است.

مصالح مورد نیاز برای ساخت گلخانه

مهم‌ترین مواد اولیه مورد نیاز برای احداث سازه گلخانه که در بخش‌هایی همچون اسکلت و پوشش رویی مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل ورق رنگی، لوله‌ها و مفتول گالوانیزه یا آلومینیوم، چوب، شیشه، پلاستیک و فایبرگلاس می‌شود.

مصالح مورد نیاز برای ساخت گلخانه

با توجه به اینکه اسکلت چوبی توانایی لازم در برابر عوامل محیطی را ندارد و به‌سرعت پوسیده می‌شود، می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های نگداری را افزایش دهد به همین دلیل درحال‌حاضر برای راه‌اندازی گلخانه معمولا از محصولات فولادی برای طراحی اسکلت استفاده می‌کنند.

هرچند قیمت ورق شیروانی رنگی، لوله‌ها و مفتول‌های گالوانیزه یا آلومینیوم در مقایسه با چوب ممکن است بالاتر باشد و هزینه‌های ساخت را افزایش دهد اما با توجه به دوام بیشتر و اینکه نیاز کم‌تری به نگهداری دارد، ازنظر اقتصادی به‌صرفه‌تر خواهد بود.

درصورتی‌که قصد دارید تا برای راه‌اندازی یک گلخانه از محصولات فولادی استفاده کنید، جهت خرید و بررسی قیمت مفتول گالوانیزه و دیگر آهن‌آلات مورد نیاز، می‌توانید از فولادینو کمک بگیرید.

انواع سازه گلخانه ای را بشناسید

انواع مختلفی از گلخانه‌ها وجود دارد که با توجه به ساختار کلی نیاز به استفاده از مصالح و تجهیزات متنوعی دارند که باید تا قبل‌از شروع فرایند احداث، به‌خوبی آن‌ها را بشناسید.

انتخاب ساختار گلخانه ارتباط زیادی با نوع پروژه‌های مورد نظر شما دارد. اینکه می‌خواهید فضایی برای کاشت سبزیجات یا گل در خانه ایجاد کنید یا اینکه به‌دنبال سازه‌ای بزرگ‌تر برای فروش محصولات خود در بازار هستید در تعیین نوع گلخانه تاثیر دارد.

گلخانه متحرک و مستقل ۲ نوع اصلی از این سازه هستند که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند که روی تعیین عملکرد کلی این فضا تاثیر می‌گذارد و به‌صورت زیر است:

  • متحرک: با توجه به اسم این سازه گلخانه‌ای باید گفت که اجزا به‌گونه‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند که امکان جابه‌جا‌کردن آن‌ها وجود دارد و می‌توانید تجهیزات را خیلی راحت‌تر به محل دیگری انتقال دهید.
  • ثابت: برای ساخت این نوع گلخانه از مصالحی استفاده می‌شود که امکان جابه‌جایی ندارد.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که شکل گلخانه‌ها نیز به‌عنوان عاملی برای تعیین نوع این سازه در نظر گرفته می‌شود که بر همین اساس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یک‌طرفه
  • ۲ طرفه یا سقف شیروانی
  • سقف قوسی
  • نیمه ۲طرفه
انواع سازه گلخانه ای را بشناسید

مجوزهای مورد نیاز برای ساخت گلخانه

اینکه آیا برای قراردادن سازه گلخانه در ملک خود به مجوز نیاز دارید یا خیر، بستگی به نحوه استفاده شما دارد، ابعاد و نوع کاربری گلخانه نیز در تعیین این نکته نقش مهمی ایفا می‌کند.

اگر شما قصد دارید تا یک گلخانه بزرگ را برای عرضه محصولات گیاهای راه‌اندازی کنید بدون شک باید از اداره‌های مربوط مجوزهای لازم را دریافت کنید اما به‌طور معمول استقرار یک سازه در حیاط خانه نیازی به انجام این کار ندارد.

هزینه های مورد نیاز برای قرارگیری سازه گلخانه

نکته مهم دیگری که باید برای در هنگام ساخت گلخانه بدانید، برآورد هزینه‌های مورد نیاز برای انجام این کار است که به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی درست و اصولی پیش بروید.

بخش زیادی از هزینه‌های مورد نیاز برای این کار صرف خرید مواد اولیه می‌شود که شما باید برای ورق‌ها و لوله‌های آهنی، شیشه و دیگر موارد لازم، بودجه خاصی را در نظر بگیرید. سایر هزینه‌ها عبارت‌اند:

  • هزینه لازم برای مراحل اداری و کسب مجوز
  • خرید یا اجازه یک زمین برای راه‌اندازی گلخانه
  • تهیه تجهیزات مختلف
  • خرید بذر، کود و سموم برای کشت گیاه

چنانچه به‌دنبال احداث یک گلخانه مجهز و پیشرفته هستید باید علاوه‌بر تامین مصالح به‌دنبال استفاده از تجهیزات گرمایشی، سرمایشی، تهویه و دیگر موارد باشید که برای این کار بهتر است به پلتفرم آنلاین بیلچی سر بزنید.

این مجموعه با حذف واسطه‌ها بستری برای معرفی محصولات تولیدکنندگان درزمینه ساخت گلخانه را فراهم می‌کند تا خریداران به‌راحتی قادر به مقایسه قیمت بین برندهای مختلف باشند.

مجوزهای مورد نیاز برای ساخت گلخانه

شما با کمک این مجموعه می‌توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز را به‌راحتی تهیه کنید و از مشاوره درزمینه طراحی و اجرای تمام مراحل ساخت گلخانه بهره‌مند شوید.

درضمن امکان دریافت راهنمایی‌های تخصصی درخصوص کاشت، داشت، برداشت و فروش محصولات شما در بازارهای داخلی یا بین‌المللی با کمک کارشناسان این مجموعه وجود دارد.

جمع‌بندی

سازه گلخانه برای محافظت از گیاهان در برابر شرایط محیطی مختلف راه‌اندازی می‌شود که در زمان تصمیم‌گیری برای ساخت آن باید نکاتی را دررابطه‌با تهیه مواد اولیه، تعیین محل، نوع سازه و برخی موارد دیگر در نظر بگیرید.

انواع مختلف گلخانه را می‌توان براساس نحوه قرارگیری در محل یا ساختار کلی آن در گروه‌های مختلفی قرار داد که شامل ثابت، متحرک، یک‌طرفه، ۲طرفه و برخی موارد دیگر است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.