ارائه بیش از ۲۵۰۰خدمت دامپزشکی در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

0

امین اسدی در گفت و گو با نگار مهر، از حضور جدی، مؤثر و همه جانبه سازمان دامپزشکی کشور همزمان با وقوع سیل در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان خبر داد و اظهار کرد: اقدامات بهداشتی دامپزشکی در این مناطق برای جلوگیری و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها ضروری است.

سخنگوی سازمان دامپزشکی کشور گفت: با بررسی خسارت‌های سیل اخیر در شهرستان‌های چابهار، کنارک، راسک، سرباز، نیکشهر، قصرقند، مهرستان، سیب و سوران و دلگان، انجام اقدامات بهداشتی دامپزشکی در مناطق سیل زده، برای پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به هشدارهای مجدد هواشناسی و احتمال سیلاب و بارندگی‌های شدید ارائه خدمات دامپزشکی پس از فروکش کردن سیلاب از جمله مایه کوبی، انجام اقدامات درمانی، نظارت بر دفن بهداشتی دام، سم‌پاشی و سایر موارد در دستور کار قرار دارد.

اسدی با بیان اینکه در حوزه خدمات رسانی به مناطق سیل زده سیستان بلوچستان تاکنون بیش از ۲۵۰۰ خدمات دامپزشکی به صورت رایگان انجام شده است افزود: امداد رسانی هر چه بیشتر در دستور کار است.

وی در ادامه اعزام اکیپ‌های جهادی دامپزشکی در روزهای آینده جهت ارائه خدمت به مردم عزیز به مناطق سیل زده خبر داد.

مشاور معاون وزیر جهاد به اقدامات لازم برای ضدعفونی محل برای پیشگیری از بروز دگی‌های ثانویه نیز اشاره و بیان کرد: کارشناسان دامپزشکی استان در حال بررسی ابعاد دیگر حادثه و نحوه انجام عملیات پیشگیری از بروز بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام هستند.
مدیرکل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور از دامداران خواست جهت حفظ دام و دامداری‌های خود چه برای مراحل پیش و چه مراحل پس از سیلاب توصیه‌های دامپزشکی را به اجرا در آورند.

وی تاکید کرد: با توجه به احتمال شیوع بیماری‌های دامی متعاقب تغییرات آب و هوایی و کمبود مواد غذایی مناسب، همکاری نزدیک با اکیپ‌های مبارزه با بیماری‌های دامی جهت مایه کوبی دام‌ها بر علیه بیماری‌های مختلف، پاشیدن مواد ضدعفونی کننده در ورودی و محوطه دامداری پس از فروکش کردن سیل، سمپاشی جایگاه و بدن دام‌ها در مقابله با انگل‌های خارجی پس از فروکش کردن سیل، همکاری در اعمال مقررات قرنطینه‌ای وضع شده توسط دامپزشکی دولتی در منطقه و پیگیری از طریق مقامات مسئول جهت تأمین آب سالم و مناسب برای دام‌ها نیز مورد توجه دامداران باشد.

اسدی ادامه داد: اداره کل دامپزشکی استان از زمان اعلام گزارش وقوع سیل در مناطق جنوب استان، با تجهیز گروه‌های دامپزشکی در آماده باش کامل بوده و شماره تلفن ۱۵۱۲ و ادارات دامپزشکی تمام شهرستان‌ها پاسخگوی مردم عزیز استان سیستان و بلوچستان می‌باشند.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.