بومی‌سازی دانش کشاورزی با طراحی نرم‌افزار «تناسب اراضی»

0

به گزارش گزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش بنیان ریاست جمهوری، این نرم‌افزار با استفاده از داده‌های داخلی، به کشاورزان کمک می‌کند تا مناسب‌ترین منطقه برای کشت هر محصول را شناسایی کنند.

سید محمد حسین حسینی، مدیر عامل شرکت تولیدی مهندسی پیشتازان اندیشه پویا در خصوص محصولات این شرکت و کاربرد آن‌ها بیان کرد: محصولی که برای آن نشان دانش‌بنیان را اخذ کرده‌ایم، "تناسب اراضی" نام دارد.
این محصول یک سری داده‌های کشوری را در حوزه محصول، خاک، اقلیم و نیازهایی که آن محصول دارد، دریافت می‌کند و پس از پردازش این اطلاعات محاسبه می‌کند که کدام منطقه از کشور برای کشت این محصول مناسب است.

وی افزود: به عبارت دیگر، تناسب اراضی برای هر محصول مشخص می‌کند که در کجا وجود دارد.
برای مثال، فرض کنید در مبحث امنیت غذایی می‌خواهیم دانه‌های روغنی بکاریم و نیاز داریم بدانیم در کدام نقطه کشور شرایط برای کاشت این محصول فراهم است.
با استفاده از نرم‌افزار تناسب اراضی، می‌توانیم اطلاعات مورد نیاز خود را به نرم‌افزار بدهیم (مثلاً نوع دانه روغنی مانند کنجاله یا ) و نرم‌افزار برای ما محاسبه می‌کند که کدام منطقه کشور برای کشت این محصول مناسب‌تر است.
این نرم‌افزار یک ابزار حاکمیتی است که سال‌ها روی آن کار کرده‌ایم و هم‌اکنون در اختیار سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف دولتی و خصوصی قرار گرفته است.

حسینی در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: فعالیت عمده مجموعه ما در حوزه و دیگر حوزه‌ها از جمله حفظ نباتات، خاک و خاک‌شناسی، حفظ کاربری و واگذاری اراضی، دامپزشکی، بیوتکنولوژی و تحقیقات و پژوهش متمرکز است.
شناختی که دستگاه‌های مختلف در وزارتخانه‌ها از جمله از تخصص و تجربه ما پیدا کرده‌اند، باعث شده است که در طول ۱۸ سال گذشته، به عنوان یک شرکت پیشرو در این حوزه‌ها شناخته شویم.

وی افزود: در حوزه کشاورزی، بسیاری از سامانه‌ها و داده‌های کشور را تولید و مدیریت می‌کنیم.
بزرگ‌ترین دستاورد ما این است که در عین حال که در حوزه‌های مختلف کشاورزی فعالیت می‌کنیم، به طور همزمان با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف نیز همکاری داریم.
این امر باعث شده است که بار اصلی فناوری این مجموعه‌ها بر عهده شرکت ما باشد.
به عبارت دیگر، ما به عنوان یک حلقه وصل بین تخصص و دانش در حوزه کشاورزی و نیازهای دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف عمل می‌کنیم.
این امر به ما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های نوآورانه و کارآمدی برای چالش‌های مختلف در این حوزه ارائه دهیم.

حسینی در خصوص کاربرد محصولات خود در حوزه مناطق کم‌تر برخوردار اظهار داشت: با شناسایی مناطقی که برای کشت یک محصول خاص مناسب هستند، می‌توانیم با حمایت‌ها و آموزش‌های لازم، کشاورزان را به سمت تولید و پرورش آن محصول سوق دهیم.
این امر می‌تواند به ایجاد اشتغال در مناطق کم‌برخوردار و رفع نیاز کشور به آن محصول کمک کند.
حمایت‌های ما هم ی‌تواند شامل ارائه سم و ، آموزش و ترویج، تامین آب و .
.
.
باشد.
در ادامه، به منظور توسعه فعالیت‌های خود در لایه‌های فنی و عملیاتی کردن ایده‌های نوآورانه‌مان، نیاز به حمایت مالی داریم.
همچنین درخواست داریم که بروکراسی اداری برای شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل شود.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.