روستاییان از ساخت‌وساز در مسیر سیل پرهیز کنند

0

به گزارش نگار مهر، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل اظهار کرد: در خصوص حادثه سیل همه داغداریم و به خانواده‌های معزی تسلیت عرض می‌کنیم از مسئولان می‌خواهم نقاط حادثه‌خیز را به صورت علمی کشف و تدابیر لازم را برای پیشگیری از حوادث مشابه خردادماه اتخاذ کنند.

وی خاطرنشان کرد: از ییان می‌خواهم از ساخت و ساز در مسیل‌ها به جد اجتناب کنند و هر مسئولی که در گذشته مجوز داده یا مانع از ساخت و ساز نشده باید شناسایی و پاسخگو باشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: با اهالی مناطق حادثه دیده وقتی صحبت کردم دیدم همه در حین اینکه از تلفات سیل تأسف می‌خورند اما همه آرزو داشتند که ای کاش تدابیر لازم برای مهار و نگهداری آب سیل در پشت سدهای کوچک در اسرع وقت اتخاذ شود و این توقع درست و منطقی است مقام معظم رهبری فرموده اند قطره‌ای آب نباید از مرزها خارج شود.

عاملی ادامه داد: از تمام مجموعه‌های دولتی و مردمی که در حادثه سیل در منطقه حاضر و با جان و دل تلاش کردند قلباً تشکر می‌کنم بسیج و سپاه معظم در این حادثه جدا شاهکار کردند سپاه هم تجهیزات لجستیکی خود را به منطقه آورد هم بسته‌های غذایی، آب معدنی و بسته‌های نان و سایر مایحتاج ضروری را تأمین کرد در تفحص مفقودین هم سنگ تمام گذاشت از هلال احمر، مجموعه استانداری، فرمانداری‌ها، نیروهای انتظامی و مرزبانی از شهرداری اردبیل و سایر مؤسسات امدادی و از صدا و سیما تشکر می‌کنم.

عاملی خطاب به دولت گفت: در این حادثه سخنی با دولت محترم دارم سیل باعث شکستن پل انجیرلو و قطع ارتباط بین گرمی و بیله سوار شد از وزیر راه سوال می‌کنم آیا می‌دانید این راه راه ترانزیتی است و روزانه ده‌ها ماشین‌های سنگین خارجی از این جاده تردد می‌کنند.

وی افزود: با غض نظر از شکستن پل، آقای وزیر آیا می‌دانید که این جاده پایین‌ترین شرایط یک جاده ترانزیتی را هم ندارد آقای وزیر آیا می‌دانید این جاده پیشانی کشور ما برای خارجی‌ها است؟ آقای وزیر آیا می‌دانید وجود چنین جاده ترانزیتی از جهت آبروریزی در کشور نظیر ندارد؟ آقای وزیر آیا برای عزت کشور و غرور مقدس ملت با وجود این جاده ارزش قائل هستید؟ آقای وزیر آیا می‌دانید اگر جاده، جاده استاندارد بود امکان نداشت پل با سیل نیم ساعت شکسته شود؟ آقای وزیر آیا از مقایسه جاده دو طرف توسط اتباع داخلی و خارجی خبر دارید؟

خطیب جمعه اردبیل اضافه کرد: وزیر محترم در ستاد است و ما در صف طبعاً کسی که در ستاد است درد کسانی را که در صف هستند نمی‌تواند درک کند امیدواریم آقای وزیر با خروج از وزارت و حضور در منطقه دستور تسریع در دوبانده شدن مسافت ۶۸ کیلومتری گرمی و بیله سوار را صادر کنند.

دولت در عید قربان با واردات دام زنده نرخ را کنترل کند

عاملی تصریح کرد: از دولت محترم می‌خواهیم با توجه به فرارسیدن موسم عید قربان و در مسیر جبران بخشی از قصوری که وزارت جهاد دو سال گذشته مرتکب شده اقدام به واردات دام زنده برای تأمین گوشت قرمز با مناسب نماید تا خانواده‌هایی که در طول سال قدرت خرید این محصول را ندارند در آستانه عید قربان حسرت آن را نداشته باشند و صد البته تدبیر درازمدت برای برخورداری دائمی تمام اقشار لازم و ضروری است.

وی با انتقاد از اسراف در مجموعه‌های اداری اظهار کرد: اسراف، تبذیر و ریخت و پاش نعمت از همه بد است و از دولتیان بدتر، چون آنچه در دست آنهاست بیت المال و متعلق به کل ملت است طبق روایات اهل بیت قناعت ثروتی تمام نشدنی است اگر دولتیان اسراف و اتلاف نداشته باشند بسیاری از گره‌های مالی دولت باز می‌شود.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: صرفه جویی دولتی در ظاهر به چشم نمی‌آید ولی ثروت هنگفتی پشت آن خوابیده است از همین منبع به راحتی می‌توان مسکن و وام ازدواج جوانان را تأمین کرد آنقدر گران شده که طبقه پایین از میوه فقط نگاه حسرت نصیبشان می‌شود.

عاملی تصریح کرد: در این حالت دولتی‌ها حق ندارند در جلسات خود انواع میوه‌ها را از بیت‌المال تهیه و از مردم فاصله بگیرند و هزینه بر بیت‌المال تحمیل کنند از امروز حداقل در استان ما نباید برای هیچ جلسه‌ای میوه خریده شود در کشورهای پیشرفته از این حاتم بخشی‌ها خبری نیست حتی اعضای جلسه خودشان برای خودشان در آبدارخانه چای می‌ریزند و یک نفر برای خدمت رسانی به مدیران و اعضای جلسات استخدام نمی‌شود اهدای هدایا به مسئولانی که از تهران می‌آیند باید از اساس برداشته شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دولت باید به وزارتخانه‌ها دستور دهد از ارسال گزارش کاغذی به جد اجتناب کنند از طریق فضای مجازی به راحتی می‌توانند مطالب خود را ارسال نمائید ۸۰ درصد کاغذ وارداتی است و ارز بری فوق العاده دارد و اسراف در این باب باعث می‌شود کتاب از سبد خرید مردم حذف و لوازم التحریر نیز هزینه سنگین برای خانواده‌ها تحمیل کند.

ادارات از چاپ کتاب عملکرد خودداری کنند

عاملی اظهار کرد: اخیراً یکی از ادارات دولتی یک نشست با مهمانان خارجی در تهران برگزار کرد سپس گزارش آن را در قالب یک کتاب بسیار نفیس با کاغذ بسیار بسیار گران قیمت و با جلد ویژه چاپ و به تمام مدیران استانی فرستادند هر کس این کتاب را می‌دید قطعاً از هزینه آن وحشت می‌کرد این کار جز تبلیغ خود مدیر ریاست طلب هیچ فایده دیگری نداشت آنها می‌توانستند.

وی تاکید کرد: ادارات باید گزارش کار خود را با یک سی دی به همه بفرستند در حالی که مطالب کتاب هم چیزی است که هیچکس آن را تورّق هم نمی‌کند و ارزش ارسال نداشت آنها قطعاً این کتاب را به مسئولین رده اول کشور فرستاده اند و من تعجب می‌کنم که چرا این مدیر توسط مسئولین رده اول کشور توبیخ و از کار برکنار نشد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل خاطرنشان کرد: انتشار مجلات کاغذی در مجموعه‌های دولتی اصلاً صلاح نیست این مجلات دولتی قطعاً مصداق اسراف و اتلاف بیت المال است مجلات اینترنتی کاملاً وافی به مقصود هستند امروزه ملیون‌ها نفر در رسانه‌های اینترنتی حضور دارند در حالیکه این جمعیت مشتری رسانه‌های کاغذی نیستند.

در مقابل مدیران بسیار حساس به بیت‌المال و امانت دار و حساس به حفظ نعمت هم داریم چند سال پیش یک افسر بسیار لایق فرمانده یکی از پادگان‌های آموزش استان اردبیل بود.

ایران مشکلی با ارتباط با آذربایجان ندارد

عاملی در بخش‌های دیگر خطبه خطاب به ملت جمهوری آذربایجان تصریح کرد: اهالی محترم آذربایجان و نخجوان توجه کنند ایران هیچ مشکلی با راه ارتباطی آدربایجان و نخجوان از خاک ارمنستان ندارد نشان به این نشان که ایران بیش از ۲۰ سال خاک خود را در اختیار آذربایجان قرار داد تا اهالی آذربایجان و نخجوان در دوران جنگ و اشغال از طریق بیله سوار و جلفا تردد کنند الان هم این جاده به روی خودروهای آذری باز است.

خطیب جمعه اردبیل تاکید کرد: ایران حتی حاضر است در صورت امتناع ارمنستان از دادن جاده بهترین جاده را برای اتصال آذربایجان به نخجوان از خاک ایران احداث کند دولت ترکیه که در این خصوص اخیراً اظهار نگرانی کرده اصلاً جای نگرانی نیست ایران هم با جاده مواصلاتی از طریق خاک ارمنستان موافق است و هم خود ایران حاضر به احداث جاده از خاک ایران برای اتصال آذربایجان و نخجوان و ترکیه است از هر دو طریق دولت ترکیه به راحتی می‌توانند کالاهای خود را به آسیای میانه و آسیای مرکزی برساند.

عاملی افزود: اینکه گفته شود ما راه نمی‌خواهیم بلکه مالکیت می‌خواهیم این نه با قواعد بین‌المللی جور در می‌آید و نه با حاکمیت ملی ملت‌ها و دولت‌ها اگرکسی از دولت‌هایی که دنبال مالکیت خاک دیگران و انسداد مرزی کشور ما هستند بخواهد که یک وجب از خاک خودتان را به به ملکیت ما دربیاورد قطعاً این کار را نمی‌کنند پس آن چرا که برای خود روا نمی‌دانند برای دیگران هم روا ندانند.

امام جمعه اردبیل با اشاره به هلاکت سه تن از جنایتکاران رژیم صهیونیستی در هفته پیش خاطرنشان کرد: هفته پیش یک قهرمان مصری از مرزبانان مصر سه مرزبان اسرائیلی را به قتل رساند و رژیم نامشروع اسرائیل را از بیخ و بن لرزاند عکس العمل عالم اسلام فوق العاده بود با اینکه دولت مصر نگذاشت برای او مجلس ترحیم بگیرند ولی قلب هر مسلمان مجلس ترحیم او شد و همه او را قهرمان نامیدند.

وی ادامه داد: شایسته است ملت‌های دولت‌های اسلامی که با اسرائیل سازش کرده و درب کشور خود را با دو لنگه بر روی اسرائیل باز کرده‌اند توجه کنند که مملکت شما زیر پای این گونه افراد ناپاک متنجس خواهد شد و غصه بزرگ امت اسلامی این است که مسجد الاقصی زیر پای نجس این گونه انسان‌های ناپاک قرار گرفته است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.