شبکه سازی نخستین هدف کنگره بین المللی تحقیقات شیلات و آبزیان است

0

به گزارش نگار مهر، داوود میررحیمی صبح یکشنبه در آئین افتتاح هفتمین کنگره بین المللی تحقیقات شیلات و آبزیان که در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: برای توسعه هر فعالیتی نیازمند تشکیل یک شبکه هستیم اما در زمینه شبکه سازی همواره ضعف‌هایی در کشور وجود دارد.
کنگره‌ها، همایش‌ها و رویدادها برگزار می‌شوند اما به موضوع شبکه ای شدن نقش آفرینان در حوزه‌های مختلف به ویژه توجه زیادی نمی‌شود.

وی نخستین هدف برگزاری کنگره ملی تحقیقات شیلات و آبزیان را شبکه سازی دانست و مطرح کرد: طی چند سال گذشته تلاش ما بر آن بوده که با برگزاری کنگره‌های مختلف این شبکه را حفظ کنیم.
در حال حاضر شبکه ، مکانیزاسیون و زنبور عسل به سیستم ویژه آموزشی مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) متصل هستند و تاکنون مورد استفاده قرار گرفته اند.

رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) عنوان کرد: یکی از موارد مهمی که می‌تواند روند توسعه پایدار را در حوزه کشاورزی به ویژه شیلات تسریع کند، استفاده از یافته‌های تحقیقاتی بوده که این موضوع دیگر هدف ما از برگزاری این کنگره است.
تلاش ما بر آن است تا با برگزاری نخستین رویداد فناوری‌های شیلاتی در روز پنجم دی ماه زمینه حرکت مؤثر در زمینه کسب و کارهای نوپا در حوزه شیلات فراهم شود.

میررحیمی مطرح کرد: ما طی چند سال گذشته با کمک و کارفرمایی مؤسسه تحقیقاتی شیلات، تحقیقاتی را در زمینه زیست بوم‌های شیلات انجام داده ایم که امید است با برگزاری این رویداد نیز در همان راستا گام‌های ارزشمندی برداریم.
طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، تأمین امنیت غذایی از درجه اول اهمیت در کشور برخوردار بوده و این امنیت وابسته به یافته‌های تحقیقاتی، کارآفرینی و فناوری‌هایی است که در عمل استفاده می‌شود.

اختصاص یک درصد تولیدات بخش کشاورزی به حوزه شیلات

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه برگزاری این رویداد به تأمین امنیت غذایی کشور کمک کند، اذعان کرد: در کشور ما بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مرز آبی وجود دارد و حدود یک درصد تولیدات بخش کشاورزی به حوزه شیلات اختصاص دارد که این موضوع نشان می‌دهد ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه هست و تلاش‌ها در حال انجام است تا با مدیریت سازمان تحقیقات در حوزه علمی زمینه افزایش ضریب نفوذ فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی به مزرعه فراهم شود.

رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری نخستین رویداد فناوری‌های شیلاتی این است که کارآفرینان و صاحبان ایده‌ها و فناوری‌های نوین دور هم جمع و ارتباط بین آنها برقرار و از ظرفیت سرمایه گذاران و بهره برداران این حوزه استفاده شود و استان البرز نیز بتواند نقش کلیدی خود را به عنوان قطب علم و فناوری در حوزه کشاورزی دنبال کند.

میررحیمی با بیان اینکه اگر نتیجه برگزاری این رویدادها ثروت نباشد، اهداف ما محقق نخواهد شد، اظهار کرد: پایه توسعه پایدار بر مبنای توسعه منابع انسانی است و مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) با وظایفی در حوزه تقویت مدیران آینده بخش کشاورزی، تقویت کشاورزان آینده و پرورش دهندگان شیلاتی آینده کشور تلاش می‌کند آینده بخش کشاورزی را از منابع انسانی تأمین کند.

وی با اشاره به تمرکز این مرکز بر آموزش‌های بین المللی بیان کرد: حدود پنج سال است که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های ما به برگزاری دوره‌های تخصصی مرتبط با بازار کار اختصاص دارد.
دوره‌های پرورش ماهیان زینتی به کرات توسط گروه آبزیان این مرکز برگزار شده و تعدادی از فارغ التحصیلان ما در فروشگاه‌های ماهیان زینتی حضور دارند.
در حوزه‌های کشاورزی و دام و … نیز این دوره‌ها برگزار شده و می‌شود.

رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: امید است فعالیت‌هایی که به توسعه منابع انسانی می‌انجامد در حوزه شیلات و آبزیان هم افزایش یابد.
اگر بهره وری بخش شیلات در کنار بخش حوزه کشاورزی پایین باشد نشان می‌دهد که حوزه منابع انسانی و آموزش و توانمندسازی نیاز به توجه بیش از پیش دارد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.