قطعی برق پسته کاران سیرجان را نگران کرد/ لزوم حمایت از کشاورزان

0

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهرستان سیرجان در غرب استان کرمان یکی از قطب‌های تولید در کشور محسوب می‌شود این شهرستان پس از رفسنجان بیشترین میزان پسته را در استان تولید می‌کند و پس از سه سال پی در پی خسارت سنگین سرمازدگی و خشکسالی به باغ‌های این شهرستان و ضرر هنگفتی که مردم این شهرستان تحمل کردند در سال جاری میزان تولید پسته به وضعیت عالی برگشته است.

هر چند از زمان پیک مصرف برق عبور کرده‌ایم اما گویا سهمیه بندی برق در مراکز فرآوری پسته که به ترمینال‌های پسته در استان کرمان شهرت دارند یکی از مشکلات کشاورزان است.

پس از برداشت پسته باید اقدام فوری در راستای پوست کندی و فرآوری انجام شود در غیر این صورت شاهد کاهش وزن و کاهش کیفیت محصول خواهیم بود

یکی از کشاورزان سیرجان در این خصوص گفت: پس از برداشت پسته باید اقدام فوری در راستای پوست کندی و فرآوری انجام شود در غیر این صورت شاهد کاهش وزن و کاهش کیفیت محصول خواهیم بود.

قطعی برق پسته کاران سیرجان را نگران کرد/ لزوم حمایت از کشاورزان

محمد حسنی گفت: در صورت اجرای این طرح در ترمینال‌های پسته شاهد بروز خسارات به کشاورزانی می‌شویم که بعد از سه سال خسارت در سال جاری کمی وضعیت بهتری دارند.

در این شرایط و با افزایش نهاده‌های تولید اقدام به تولید محصول می‌کنیم و انتظار داریم شرایط برای تولید و رفع موانع تولید مهیا باشد

وی ادامه داد: در این شرایط و با افزایش قیمت نهاده‌های تولید اقدام به تولید محصول می‌کنیم و انتظار داریم شرایط برای تولید و رفع موانع تولید مهیا باشد.

علی عقیلی نیز یکی دیگر از کشاورزان سیرجانی است که با وجود خشکسالی و مشکلاتی که در مسیر تولید محصولات وجود دارد اقدام به تولید می‌کنیم و انتظار داریم حمایت لازم از کشاورز نیز انجام شود، اما یک بار با مشکل برق مواجه می‌شویم و یک بار هم موانعی در و رعایت افراطی استانداردهای صادراتی مواجه می‌شویم.

وی از مسئولان استان خواست اقدامات لازم در راستای بهبود شرایط در زمان فرآوری محصول انجام شود تا کشاورزان بعد از چند سال ورشکستی بتوانند حداقل هزینه‌هایی که در طول سه سال گذشته انجام داده‌اند را تأمین کنند.

وی ادامه داد: از طرفی هم برای آبیاری پسته در این زمان از سال که پسته در معرض مشکلات فراوانی قرار دارد برق موتور پمپ‌ها سهمیه بندی شده و در طول تابستان نیز این مشکل وجود داشت که می‌توان به محصول خسارت وارد کند.

وی گفت: اگر برق در ترمینال‌های ضبط هم با این رویه مواجه شود محصولی که در ترمینال وجود دارد خراب می‌شود و زحمات کشاورزان هدر می‌رود.

۱۷ هزار و ۵۰۰ تن محصول برداشت می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در این زمینه می‌گوید: هم اکنون کار برداشت پسته در ۵۳ هزار هکتار باغ پسته در شهرستان سیرجان در حال انجام است.

اکبر محمود آبادی افزود: پیش بینی می‌کنیم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن پسته در این شهرستان برداشت و روانه بازارهای خارجی و داخلی می‌شود.
شهرستان سیرجان شرایط مطلوبی در راستای تولید این محصول دارد و شرایط آب و هوایی منطقه برای تولید محصول با کیفیت مهیا است.

وی عنوان کرد: یکی از چالش‌های جدی در شهرستان کمبود آب است که باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنیم.

قطعی برق پسته کاران سیرجان را نگران کرد/ لزوم حمایت از کشاورزان

با این وجود کشاورزان خوشحال هستند که سرانجام بعد از چند سال سرمازدگی در سال جاری وضعیت تولید محصول بهبود یافته است، این روزها کار و تلاش در مزارع، باغ‌ها و ترمینال‌های ضبط پسته موج میزند.

افزایش ۷ برابری تولید پسته / فعالیت ۷۰۰ ترمینال ضبط

معاون فرماندار سیرجان نیز در این خصوص گفت: روند برداشت پسته در شهرستان به خوبی در حال انجام است و تمام تلاش خود را برای تسهیل کار برداشت و فرآوری پسته به کار گرفته‌ایم.

اکبر عباس پور افزود: صدها ترمینال ضبط پسته در شهرستان در حال فعالیت می‌باشند و هزاران نفر کارگر دائمی و فصلی نیز در این مراکز در حال کار هستند.

وی کشاورزی و تولید پسته را یکی از مهمترین زمینه‌های ی شهرستان سیرجان عنوان کرد و بیان داشت: تلاش خود را برای بهبود شرایط کشاورزان به کار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: تولید محصول در باغ‌های سیرجان نسبت به سال گذشته حداقل ۷ برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ۷۰۰ ترمینال ضبط پسته در شهرستان فعال است که مکانیزه و نیمه مکانیزه و سنتی هستند.

کشاورزان انتظار دارند که مسئولان در راستای حل مشکلات ناشی از مسائل مختلف همکاری و همیاری بیشتری داشته باشند از سوی دیگر روند صادرات محصول پسته نیز به دلیل سختگیری‌هایی که در گمرکات استان کرمان وجود دارد با چالش مواجه شده است

کشاورزان انتظار دارند که مسئولان در راستای حل مشکلات ناشی از مسائل مختلف همکاری و همیاری بیشتری داشته باشند از سوی دیگر روند صادرات محصول پسته نیز به دلیل سختگیری‌هایی که در گمرکات استان کرمان وجود دارد با چالش مواجه شده است.

سختگیری‌هایی که انجام می‌شود سبب شده کشاورزان کرمانی پس از انتقال محصول به استان‌های دیگر و گاه استان‌های مرزی محصول را از گمرکات سایر استان‌ها به کشورهای مقصد صادر کنند.

بخش قابل توجهی از پسته استان کرمان پس از فرآوری و خشک شدن به چین صادر می‌شود این در حالی است که به دلیل عدم برداشت محصول طی سه سال گذشته بخش زیادی از بازار جهانی پسته استان کرمان مورد تهیه قرار گرفته است و تسهیل در روند صادرات پسته ایران که از برند جهانی برخوردار است ضروری به نظر می‌رسد.

در راستای پویایی تولید و افزایش انگیزه کشاورزان همکاری و حمایت از کشاورزان ضروری است.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.