۳ کتاب در حوزه کشاورزی منتشر شد

0

به گزارش نگار مهر، انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل کتاب‌های «پالایش آلودگی‌ها در »، «به‎نژادی و روش‌های نوین پرورش کیوی» و «اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری» را با رویکردی به حوزه علوم کشاورزی به ویژه کشاورزی، زراعت، محیط زیست، باغبانی، اصلاح و مکانیزاسیون، علوم دامی، پرورش تغذیه و اصلاح دام را منتشر کرد.

کتاب «پالایش آلودگی‌ها در کشاورزی» توسط «حسن شهقلی» دانش‌آموخته دکتری اگرواکولوژی دانشگاه زابل، «امیرعباس رستمی اجیرلو» عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات پنبه کشور، «مهدی فیضی» مدیر و مسئول فنی مرکز تولید و فرآوری اصلاح شده غلات و «هادی مجاهدی» دانش‌آموخته کارشناسی ارشد اگرواکولوژی دانشگاه صنعتی شاهرود به رشته تحریر درآمده است.

دسترسی به غذای سالم و کافی، آب آشامیدنی و هوای پاک از بدیهی‌ترین حقوق همه انسان‌ها است و تولید و تأمین این نیازها برای شهروندان وظیفه ذاتی همه دولت‌ها است.

از طرفی حفظ محیط زیست در کنار فعالیت‌های تولیدی کشاورزی و صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به طوری که رفع آلودگی محیط زیست و ایجاد محیط زیست پایدار دغدغه اصلی کلیه انسان‌های روی زمین است.

خوشبختانه با استفاده از فناوری زیستی و توانایی‌های موجود در طبیعت میزان صدمه به محیط زیست را می‌توان به حداقل رساند و گیاه‌پالایی روشی پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع و یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان است که از این روش برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا استفاده می‌شود.

این فناوری می‌تواند برای رفع هر ۲ نوع آلاینده خاک یعنی معدنی و آلی به کار رود به گونه‌ای که در روش گیاه‌پالایی، گیاهان بر اساس ساز و کار جذب طبقه‌بندی می‌شوند و آلودگی خاک به فلزات سنگین به کمک روش‌های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی کاهش داده می‌شود و با فناوری زیستی و تولید گیاهان تراریخته توانسته‌اند مسیر تولید بعضی آنزیم‌ها را در گیاهان به نحوی تغییر دهند که مواد سمی موجود در گیاه به ترکیبات مفید و قابل استفاده تبدیل شده و به محیط زیست نیز آسیبی نمی‌رساند.

در این حوزه مجلات، جزوات و مقالات گوناگونی به رشته تحریر در آمده که هر کدام از آنها در جایگاه خود و با گروه مخاطبانی که دارند، از اهمیت مختص به خود برخوردار هستند، نویسندگان کتاب حاضر با سالیان طولانی تدریس دروس کشاورزی و کشاورزی پایدار و سایر مباحثی که به چنین مفاهیمی مربوط می‌شود، اندوخته‌های خود در این زمینه‌ها را جمع‌آوری و در قالب این کتاب عرضه کرده‌اند.

این کتاب برای دانشجویان رشته کشاورزی و همچنین دانشجویانی که یا به لحاظ اجباری بودن این درس باید آن را بگذرانند و یا علاقه‌مندان به دانستن کاربرد زیست پالایی و گیاه‌پالایی در بخش کشاورزی هستند، می‌تواند مفید واقع شود.

کتاب «پالایش آلودگی‌ها در کشاورزی» ۱۴۴ صفحه‌ای، در هشت فصل گردآوری شده و به یک‌هزار و ۵۰۰ ریال در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

کتاب «به‎نژادی و روش‌های نوین پرورش کیوی» تألیف «پیمان شریفی»، «شهرام صداقت حور» و «سعید فیروزی» اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مرکز تحقیقات و توسعه یی و کشاورزی است که رویکردی آموزشی دارد.

این کتاب دارای اهمیت خاص خود است تا پژوهشگران بخش کشاورزی از آن در پژوهش‌های خود، دانشجویان رشته‌های علوم و مهندسی باغبانی، در مطالعات مربوط به به‌نژادی و تولیدکنندگان کیوی برای خود بتوانند بهره ببرند.

کتاب حاضر شامل سه بخش است که هر کدام از بخش‌ها یک تا چند فصل دارند، نویسندگان تلاش کرده‌اند با زبانی گویا و ساده توضیحاتی درباره پرورش و نگهداری کیوی، کاربرد به‌نژادی در بهبود صفات مهم آن و همچنین بهره‌گیری از مکانیزاسیون در مراحل مختلف کاشت، نگهداری، بهره‌برداری، بسته‌بندی و حتی رسیدن به دست مصرف‌کننده ارایه شود.

بخش نخست کتاب که شامل چهار فصل است در مورد پرورش و نگهداری کیوی بررسی شده، در فصل اول درباره ویژگی‌های عمومی کیوی توضیحاتی بیان شده و در فصل دوم به احداث باغ کیوی پرداخته شده که مهمترین موضوعات آن انتخاب و آماده‌سازی محل باغ، نیاز حرارتی، داربست و انواع آن، سیستم‌های آبیاری، واکنش کیوی به کمبود آب، هرس یا پیرایش و تربیت تاک کیوی، محافظت از سرمازدگی و یخبندان و دهی در هنگام احداث باغ کیوی است.

در فصل سوم علاوه بر کوددهی، آبیاری، گرده‌افشانی، تنک گل و ، پیرایش پوست و ریشه و هرس باردهی و تابستانی، به و بیماری‌های کیوی نیز پرداخته شده و فصل چهارم نیز شامل مواردی از جمله برداشت، حمل، نگهداری و انبار کیوی است.

کتاب «به‎نژادی و روش‌های نوین پرورش کیوی»، ۳۴۰ صفحه‌ای در هشت فصل گردآوری شده و به قیمت ۲ میلیون ریال در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

کتاب «اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری» نیز تألیف «جمال سیف دواتی» و «رضا سید شریفی» اعضای هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی است.

این کتاب فهرستی از شیوه‌هایی را ارائه می‌کند که به پرورش گوساله‌های سالم از روز تولد تا از شیر گرفتن آن کمک کند، از طرفی دیگر نظر به مراجعات مکرر دانشجویان تحصیلات تکمیلی در زمینه نحوه انجام طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، نبود راهنمای مدون و همچنین به دلیل نبودن منابع کافی در معرفی اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری و همچنین آشنا نبودن دانشجویان به اصول کار، نحوه تهیه ابزار و احتیاجات گوساله‌های سنتی و صنعتی و نحوه کار با مواد خوراکی و تولیدات گوساله و تلیسه و بالاخره فنون تخصصی و کاربرد آنها، در پرورش و تغذیه گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری، مؤلفان برای آشنایی دانشجویان با اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری و فنون و روش‌های تخصصی – مزرعه‌ای مربوطه ضروری، طبق سرفصل درس گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری در رشته مهندسی علوم دامی را در قالب این کتاب تدارک دیده‌اند.

در این مجال اصول ضروری و پروتکل‌های کار تخصصی و پیشرفته با گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری در مزرعه مربوطه به همراه عکس و کاربرد آنها و اصول کار، نحوه تهیه ابزار و احتیاجات گوساله‌های سنتی و صنعتی و نحوه کار با مواد خوراکی و تولیدات گوساله و تلیسه و بالاخره فنون تخصصی و کاربرد آنها از منابع و مقالات معتبر اخذ شده و این راهنما برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی قابل استفاده خواهد بود.

کتاب «اصول پرورش گوساله و تلیسه جایگزین گاو شیری» ۱۶۰ صفحه‌ای، در ۱۴ فصل گردآوری شده و به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

به این خبر امتیاز دهید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.